Recepty na pigułkę „dzień po” za darmo. Akcja lekarzy i u nas

03.08.2017   Autor: Paweł Różycki

Inicjatywa „Lekarze Kobietom” stworzyła sieć lekarzy i lekarek w różnych częściach Polski, którzy w razie nagłej sytuacji wypiszą kobietom receptę na antykoncepcję awaryjną. Akcja ta dotarła również do naszego regionu.

Od 23 lipca w Polsce obowiązuje nowe, ostrzejsze prawo przewidujące, że tabletkę „dzień po” można dostać wyłącznie na receptę. Lekarze specjaliści skupieni w inicjatywie „Lekarze kobietom” wyszli z inicjatywą jak kobietom szukającym antykoncepcji awaryjnej ułatwić życie.

W sytuacji awaryjnej gdy lekarz rodzinny, ginekolog lub lekarz nocnej pomocy lekarskiej, do którego uda się pacjentka, odmówi wystawienia recepty na lek, powołując się np. na klauzulę sumienia, można zwrócić się do Lekarzy Kobietom na portalu społecznościowym, przez stronę internetową lub mailowo. W takim przypadku pacjentka kierowana jest do lekarza znajdującego się najbliżej jej miejsca zamieszkania, który bez dodatkowych kosztów w ramach NFZ lub prywatnie za złotówkę wystawi receptę. Takich lekarzy różnej specjalności jest około 150 w całej Polsce i liczba ta ciągle rośnie. Akcja dotarła również do naszego regionu i jak wynika z przedstawionej przez Lekarzy Kobietom lokalizacji pomoc można znaleźć również w Pile, Złotowie czy Wągrowcu. Na mapie nie ma konkretnych nazwisk lekarzy, lecz jedynie miejscowości, w których można znaleźć pomoc. Potrzebujące kobiety są kojarzone z lekarzami przyjmującymi najbliżej ich miejsca zamieszkania.

Inicjatywa „lekarzy Kobietom” ma na celu również powstrzymanie kobiet szukających preparatów na własną rękę w Internecie. Jak wskazują pomysłodawcy akcji to nielegalne i niebezpieczne.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group