Piła sprowadzi kolejnych repatriantów z Kazachstanu

29.09.2016   Autor: Artur Maras
---

Strategia rozwoju miasta Piły do 2035 roku, mieszkanie dla repatriantów z Kazachstanu oraz informacja z wykonania budżetu za pierwsze półrocze to najważniejsze punkty minionej sesji Rady Miasta Piły.​

Najważniejszym punktem minionej sesji był ten dotyczący strategi rozwoju Piły do 2035 roku. Ponad 100 stronicowy dokument ma być drogowskazem dla miasta. Opisuje jakie szanse i zagrożenia stoją przed Piłą oraz jak będzie się ono rozwijać przez najbliższe kilkadziesiąt lat. Radni projekt przyjęli jednogłośnie.

- Jest to na pewno pewien kierunek do którego będziemy dążyć. Powiedzieliśmy sobie, że mamy aspirację wpływać nie tylko na miasto ale na region. Uczynić z naszego miasta lidera w bardzo wielu płaszczyznach, bo i społecznych, gospodarczych, kulturalnych. Stąd horyzont czasowy aż do roku 2035, ale też ambicje, projekty, które już są zdefiniowane, wpisują się w te kierunki, które opisuje właśnie strategia - mówi Beata Dudzińska, zastępca prezydenta Piły.

Dokument powstawał w 1,5 roku. Poprzedzały go analizy i konsultacje z mieszkańcami w tym z przedstawicielami różnych grup. Strategię dla miasta opracował instytut z Wrocławia. Wszystko ma być umiejętnie zarządzane w ramach tzw. smart city, czyli miasta inteligentnego. Koszt inwestycji prowadzonych w ramach tej strategii oszacowano tylko do 2020 roku na 514 mln złotych.

- Największa część wydatków, które są zdefiniowane dotyczą oczywiście sfery infrastrukturalnej, sfery przestrzennej, w szczególności związanej z poprawą układu komunikacyjnego, funkcjonalności przestrzeni, ale także to, żeby przyciągać tutaj do Piły nowych inwestorów zarówno w sferze gospodarczej, ale też mówiąc o indywidualnych inwestorach czy deweloperach mieszkaniowych
- tłumaczy Marek Karłowski z instytutu badawczego IPC.

Rada przyjęła także darowiznę od powiatu pilskiego – to działka przeznaczona na drogę osiedlową. Zgodnie z umową przy ul. Świerkowej powstanie droga wewnętrzna, na nowym osiedlu domków jednorodzinnych, sfinansowana w połowie przez miasto i powiat. Piła przyjmie także rodaków zza wschodniej granicy. Do miasta ma trafić czwórka repatriantów z Kazachstanu.

- Jest to rodzeństwo tych osób, które ściągaliśmy przed rokiem. W 2014 roku przyjechało do nas pięć osób i te pięć osób zwróciło się z prośbą, żeby ich rodzeństwo spróbować ściągnąć do Piły. No i właśnie to robimy - tłumaczy Bartosz Mirowski, asystent prezydenta.

Rodzice z dwójką uczących się dzieci, zamieszkają w mieszkaniu udostępnionym przez gminę, która pomoże także w dopełnieniu wszelkich formalności związanych z przeprowadzką do Polski. Rodzina otrzyma także wsparcie finansowe oraz pomoc w znalezieniu pracy. Gmina na remont mieszkania dla repatriantów dostała dotację rządową

- Dzięki dofinansowaniu w kwocie 22 tys. zł mogliśmy ten lokal w dość znacznym stopniu wyremontować. MZGM dołożył do tego ok 10 tys. zł i w ten sposób ci państwo uzyskają mieszkanie można powiedzieć w stanie deweloperskim - dodaje Bartosz Mirowski.

Radni zajęli się także planami zagospodarowania przestrzennego w różnych rejonach miasta oraz informacją z wykonaniu budżetu za pierwsze półrocze.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group