Na dożynkach powiatowych świętowano z rolnikami

06.09.2016   Autor: Redakcja
---

Tegoroczne Powiatowo-Gminne Święto Plonów odbyło się w Jędrzejewie w gminie Czarnków. Do przepięknie położonej miejscowości nad Notecią, w której, na co dzień mieszka ponad 900 mieszkańców zjechali przedstawiciele ośmiu gmin Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego, by wspólnie z mieszkańcami podziękować rolnikom za tegoroczne plony. Na imprezie wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć również byłych i obecnych parlamentarzystów, radnych wojewódzkich, burmistrzów, wójtów i radnych wszystkich samorządów z terenu naszego powiatu.

Gospodarzem imprezy był sołtys Jędrzejewa Edward Mitelewski, który nie krył, że wielu mieszkańców poświęciło się, aby pokazać wszystkim, że Jędrzejewo to gościnna i dobrze zorganizowana społeczność. - Walczyliśmy do ostatniej chwili, żeby impreza była dopięta na ostatni guzik. Ledwo zdążyłem na dożynkową mszę – mówił Edward Mitelewski. - Chcieliśmy pokazać się wszystkim z jak najlepszej strony. Cieszę się, że mieszkańcy mocno włączyli się w organizację dożynek. Mnóstwo osób przystroiło swoje posesje i chcę im serdecznie podziękować – dodał.

Starosta Czarnkowsko-Trzcianecki był wdzięczny za zaangażowanie w organizację Powiatowo-Gminnego Święta Plonów. - Chciałbym podziękować bardzo serdecznie gminie Czarnków, miejscowości Jędrzejewo, która podjęła się organizacji. Wygląda ona imponująco. Mimo, że nie dopisała pogoda to ta ilość ludzi i wystawców, ilość gości i uczestników pokazuje, że to co założyliśmy sobie przed imprezą w pełni zostało osiągnięte – mówił Tadeusz Teterus. - Dziękuję również pracownikom z naszego Starostwa i z Urzędu Gminy Czarnków za współorganizację. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania tegorocznych dożynek – dodał.

Wójt gminy Czarnków i zarazem współgospodarz imprezy Bolesław Chwarścianek nie krył, że mimo deszczowej pogody zainteresowanie dożynkami w Jędrzejewie było ogromne. To pokazuje, jak ważne dla mieszkańców wsi jest coroczne Święto Plonów. - Pogoda pokrzyżowała nam troszkę szyki, bo jak zaczęło padać akurat rozpoczął się obrzęd dożynkowy, ale ostatecznie myślę, że można być zadowolonym – mówił Bolesław Chwarścianek. -Zainteresowanie imprezą było bardzo duże, frekwencja pozytywnie nas zaskoczyła – dodał.

Od dwóch lat rolnicy mają ciężkie życie. W 2015 roku nasze tereny nawiedziła susza, a w tym roku żniwa popsuła deszczowa aura. Samorządowcy podkreślali, że życzą wszystkim rolnikom stabilizacji w następnych latach.

W tegorocznym konkursie na wieniec dożynkowy I miejsce zajęła gmina Czarnków z wieńcem wykonanym przez sołectwo Huta, a wyróżnienia przypadły gminom Wieleń i Połajewo wykonane kolejno przez sołectwa Folsztyn i Krosin. Oprócz tego Nagrodę Starosty za wykonanie wieńca, który zajął III miejsce podczas tegorocznych Dożynek Wojewódzko-Diecezjalnych w Liskowie otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Młynkowie.

Rolnikiem roku 2016 w Powiecie Czarnkowsko-Trzcianeckim został Bartłomiej Cichorek z miejscowości Prusinowo w gminie Lubasz.

Najpiękniejszą wioską Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego w 2016 roku zostało Tarnówko w gminie Połajewo. Wyróżnienia otrzymały natomiast Radolin w gminie Trzcianka i Dzierżążno Wielkie w gminie Wieleń.

W kategorii najpiękniejsza zagroda rolnicza laureatami zostali państwo Agnieszka i Piotr Kulesza z miejscowości Sobolewo w gminie Czarnków. Wyróżnienia otrzymali natomiast Państwo Jowita i Łukasz Wlekły z Jędrzejewa w gminie Lubasz i Państwo Ewa i Jan Witkowscy z Wapniarni w gminie Trzcianka.

W kategorii najpiękniejsza zagroda nierolnicza laureatem została Pani Maria Błaszkiewicz z Białej w gminie Trzcianka, natomiast wyróżnienia otrzymali Państwo Wiesława Norkowska-Nawrot i Mirosław Nawrot z Gulcza w gminie Wieleń oraz Państwo Halina i Jerzy Nawrot z Drawska w gminie Drawsko.

Starostami tegorocznych dożynek byli Lidia Frątczak z Zofiowa, która wraz z mężem Markiem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 198 ha oraz Waldemar Sibera z Jędrzejewa, który wspólnie z żoną Dorotą prowadzi gospodarstwo rolne o areale 60 ha. Obydwa gospodarstwa zajmują się przede wszystkim hodowlą bydła mlecznego, ściśle współpracując z Okręgową Spółdzielnią Mleczarską w Czarnkowie. Państwo Frątczakowie sprzedali w 2015 roku 766 tysięcy litrów mleka, zaś Państwo Sibera 393 tysiące litrów.

Podczas Powiatowo-Gminnego Święta Plonów złoty medal za zasługi dla pożarnictwa z rąk Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Jacka Kwapisa oraz druha Edwarda Wieczorka członka Zarządu Związku OSP Województwa Wielkopolskiego odebrał wójt gminy Drawsko Marek Tchórzka.

Ostatnim akcentem tegorocznego Święta Plonów było wręczenie przez wójta gminy Czarnków odznaczeń: Zasłużony Dla Rolnictwa oraz wyróżnień dla rolników z gminy Czarnków. Zasłużonymi Dla Rolnictwa zostali Antoni Franciszek Dolny oraz Kazimierz Stegman. Wyróżnienia otrzymali natomiast Państwo Bronisława i Andrzej Jagła oraz Panowie Zbigniew i Marek Bąkowie z Gębic.

Gwiazdami wieczoru byli kabareciarz Paweł Kuleszewicz oraz zespoły Spider Country i Gorajskie Echo.

Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group