Im więcej ruchu, tym lepiej - recepta na zdrowie według prof. Andrzeja Bochenka

Im więcej ruchu, tym lepiej - recepta na zdrowie według prof. Andrzeja Bochenka

Choroby układu krążenia wciąż pozostają jedną z głównych przyczyn zgonów, dlatego tak istotne jest dbanie o układ sercowo-naczyniowy, bez względu na wiek. Z okazji swoich 76. urodzin prof. Andrzej Bochenek, wybitny kardiochirurg i konsultant ds. kardiochirurgii Grupy American Heart of Poland, dzieli się „receptą” na zdrowe życie. Prof. Bochenek to jeden z lekarzy, którzy wspólnie z prof. Zbigniewem Religą i prof. Marianem Zembalą przeprowadzili pierwszy w Polsce udany przeszczep serca, zapisując się w historii polskiej kardiochirurgii. Dzięki doświadczeniu, profesor może z pełnym przekonaniem doradzać, jak skutecznie dbać o układ krążenia.

Szacuje się, że: 20-30% długości życia zależy od genów (czyli dziedzicznych czynników biologicznych). 70-80% zależy od stylu życia i czynników środowiskowych – czyli tego, na co mamy wpływ.

- Nie ma przepisu na długowieczność. To, jak długo żyjemy, zależy od genów, środowiska i stylu życia. Mamy realny wpływ na swoje zdrowie – poprzez m.in. aktywność, zarówno fizyczną, jak i społeczną czy zawodową, dlatego warto ją utrzymać również na emeryturze. Pamiętajmy o zdrowej diecie oraz badaniach profilaktycznych – podkreśla76 letni prof. Andrzej Bochenek.

Nie bójmy się badać

Kluczem do zdrowego życia jest profilaktyka. Dlatego tak istotne jest, żeby pamiętać o regularnych wizytach u lekarzy. - Musimy się badać. W Polsce dostępnych jest dziś wiele programów profilaktycznych nie tylko dla seniorów, ale również dla osób m.in. po trzydziestym - czterdziestym roku życia - wskazuje prof. Andrzej Bochenek. Warto o tym pamiętać, bo - jak stwierdza wybitny kardiochirurg - pierwsze problemy z sercem mogą pojawić się znacznie wcześniej, nawet w młodzieńczym wieku. Dlatego już od najmłodszych lat warto budować dobre nawyki stylu życia.

Ruch na szczycie piramidy zdrowia

Jak podkreśla prof. Andrzej Bochenek, jedną z metod prewencji chorób serca jest ruch. - Im więcej ruchu, tym lepiej. To jest na szczycie piramidy zdrowia - mówi.

Ruch to jednak nie wszystko. Równie istotna jest dieta. - Musimy unikać tłuszczów zwierzęcych i opierać jadłospis na zasadach diety śródziemnomorskiej – podkreśla wybitny profesor. Jego przepis na codzienne menu? - Trzeba zobaczyć, co jedzą króliki - żartuje - czyli jeść dużo warzyw, lekkie potrawy, ryby i jak najmniej tłuszczu.

Ogranicz sól - zbyt duże jej spożycie może prowadzić do nadciśnienia, które obciąża serce. Zrezygnuj z używek - alkohol i papierosy negatywnie wpływają na ciśnienie krwi, rytm serca i ogólny stan naczyń.

Najlepszym wzorcem żywienia dla serca jest dieta śródziemnomorska, bogata w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, zdrowe tłuszcze roślinne oraz ryby morskie.

Żyć długo i w dobrej kondycji

Celem jest nie tylko wydłużenie życia, ale przede wszystkim zachowanie jego jakości. - Nie chodzi o to, by dożyć 95 lat i ostatnie pięć spędzić w łóżku. Ważne, by te lata przeżyć w dobrej kondycji, zarówno umysłowej, jak i fizycznej - stwierdza konsultant ds. kardiochirurgii American Heart of Poland.

Warto dbać także o sprawność intelektualną. - Kto nie lubi rozwiązywania krzyżówek, może uczestniczyć w zajęciach dla seniorów, na Uniwersytetach Trzeciego Wieku albo w lokalnych klubach. Ważne, by nie zamykać się w domu i być aktywnym - zachęca profesor.

Zdrowie zaczyna się od najmłodszych lat

Prof. Andrzej Bochenek podkreśla, że o zdrowie serca trzeba dbać od najmłodszych lat. Dlatego tak ważne jest, by dzieci uczyły się zdrowych nawyków: odpowiedniej diety i aktywności fizycznej. - Nie mówmy tylko o seniorach, bo dla nich często jest już trochę za późno. Mówmy o dzieciach i młodych ludziach, którzy powinni nauczyć się żyć zdrowo, by nie dopuścić do rozwoju chorób serca – zaznacza prof. Andrzej Bochenek.

Jak podsumowuje wybitny kardiochirurg, recepta na zdrowe życie jest prosta: ruch, odpowiednia dieta i badania profilaktyczne. A przede wszystkim świadomość, że o zdrowie serca warto zadbać zanim pojawią się pierwsze objawy ze strony układu sercowo-naczyniowego.

Komentarze

Funkcja dodania komentarzy pod tym artykułem jest wyłączona. Napisz do nas jeżeli chcesz wypowiedzieć się na ten temat.