Muzeum Kolei powstaje w Pile. To oddolna inicjatywa grupy społeczników, którzy chcą ocalić od zapomnienia ten fragment historii miasta. Bo kiedyś Piła koleją stała. A ta historia to nie tylko zabytkowa parowozownia, ale także Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego, przez które przewinęło się 14 tys. pracowników.
W budynku przy pilskim dworcu mieścił się kiedyś oddział poczty i biura zarządu stacji. Teraz na parterze będzie Muzeum Kolei. - Po wielu pismach, prośbach i rozmowach, udało się tutaj zaprosić dyrektora PKP. Wyraził zgodę, na to, że w tych czterech pomieszczeniach możemy podjąć próbę stworzenia takiej izby. Podkreślam, że jest to wielka próba - mówi szef Stowarzyszenia EFFATA Artur Łazowy.
Jednak to czy pomysł się uda zrealizować zależy już od samych pilan i ich aktywności. - Nawet jak ktoś ma godzinę czasu w tygodniu to prosimy, żeby tu przyjść i pomóc - apeluje Łazowy. Przyda się każda para rąk do pracy przy remoncie. Od kilku tygodni w budynku praca wre. Wolontariusze oczyścili już okna i uprzątnęli niektóre pomieszczenia. Są już także pierwsze eksponaty. Pilanin przyniósł kolejową lampę oraz odbite na jednym arkuszu stare kolejowe pieczątki. - To jest już historia. Tego już nie ma! - dodaje szef EFFATY.
Eksponatów będzie więcej. Po przystosowaniu pomieszczeń, miłośnicy kolei chcą tu umieścić m.in. kolekcję jaką zgromadził zmarły w tym roku były dyrektor Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Pile. Zakład funkcjonował przez ponad 100 lat. - Wszystko to co pan Piotr Serówka zgromadził tutaj trafi i będzie robiona ekspozycja. Od proporczyka, przez lampy, przez narzędzia, centrale telefoniczne, różne urządzenia - dodaje Artur Łazowy. Będą także dokumenty i fotografie.
Zanim tak się stanie pomieszczenia trzeba wyremontować. Pasjonaci spieszą się z otwarciem izby pamięci. - W przyszłym roku będzie 175-lecie, kiedy kolej dotarła do Piły. Ten rozwój miasto zawdzięcza kolei i stacji w Pile jako węzła kolejowego o siedmiu kierunkach i Zakładom Naprawczym Taboru Kolejowego - wyjaśnia Piotr Rogoziński z Koła Miłośników Kolei w Pile.
Każdy kto chce pomóc w utworzeniu kolejowej izby pamięci, może zgłaszać się za pośrednictwem Facebooka do Stowarzyszenia EFFATA.
Komentarze