Konto firmowe dla spółki – jak wybrać najlepsze?

31.10.2023   Autor: Artykuł sponsorowany
---4692

Konto bankowe znacząco ułatwia prowadzenie firmowych spraw. W Polsce funkcjonują różne spółki i rodzaje działalności, ale nie wszystkie są objęte obowiązkiem posiadania rachunku bankowego. Dlaczego jednak warto je założyć i kto jest do tego zobowiązany?

Jakie spółki w Polsce muszą posiadać konto firmowe?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma obowiązkami, także tymi prawnymi. Co ważne, przedsiębiorca musi przed rejestracją wybrać formę swojego biznesu. W polskim prawie funkcjonuje w tym zakresie kilka różnych rodzajów. Są to:

 • Jednoosobowe Działalności Gospodarcze (JDG),

 • Spółki cywilne,

 • Spółki jawne,

 • Spółki partnerskie,

 • Spółki akcyjne (S.A.),

 • Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Sp. z o.o.),

 • Spółki komandytowe,

 • Spółki komandytowo-akcyjne,

 • Proste spółki akcyjne,

 • Fundacje i stowarzyszenia.

Każda z nich działa na nieco innych zasadach i może różnić się pod względem obowiązków. Według ogólnych zasad, co do posiadania konta bankowego, zobowiązane są spółki, w tym szczególnie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czy też spółki cywilne. Polskie prawo nie narzuca jednak, że musi to być koniecznie konto firmowe. Mimo to właśnie na nie często decydują się przedsiębiorcy (nawet ci, którzy nie muszą prowadzić rachunku). Wynika to z szeregu różnych korzyści, jakie ono przynosi.

Od tej reguły mogą być wyjątki, ponieważ według ustawy z konieczności posiadania rachunku bankowego są zwolnieni wszyscy mikroprzedsiębiorcy, a więc tacy, którzy:

 • w jednym z ostatnich dwóch lat prowadzenia działalności zatrudniali mniej niż 10 pracowników;

 • osiągnęli roczny obrót ze sprzedaży, który nie przekracza kwoty 2 mln euro (oraz jej równowartości w złotówkach),

 • ich suma aktywów bilansu z ostatnich 2 lat nie przekroczyła wyżej wymienionej kwoty.

Jednocześnie określa się także warunki, w których wymagane jest prowadzenie rachunku bankowego. Dotyczy to sytuacji, gdzie obiema stronami transakcji są przedsiębiorcy oraz takiej, w której kwota płatności przekracza wartość 15 tys. zł. Wszystkie istotne informacje można również znaleźć w rankingu kont dla spółek – zestawienie najlepszych ofert bankowych Bankier SMART pozwala na szybkie i sprawne przeanalizowanie poszczególnych propozycji. Zdecydowanie ułatwia to cały proces podejmowania decyzji.

Czym jest konto dla spółek?

Konto dla spółek to w gruncie rzeczy to samo, co konto firmowe. W ofercie bankowej nie ma rozróżnienia na produkty dla poszczególnych przedsiębiorców, dlatego też przy wyborze najlepiej kierować się własnymi potrzebami. Na samym początku trzeba jednak poznać zasadnicze różnice między rachunkiem osobistym a firmowym.

Jak sama nazwa wskazuje, konto osobiste przeznaczone jest do prywatnych finansów. Można więc gromadzić własne oszczędności, zakładać lokaty czy realizować prywatne przelewy. Z kolei konto firmowe służy jedynie do działań biznesowych. Dlaczego warto posiadać taki rachunek?

 • Pozwala oddzielić wydatki i wpływy prywatne od tych biznesowych – jest to przydatne nie tylko do uporządkowania wszystkich transakcji, ale także w przypadku ewentualnej kontroli z urzędu skarbowego. Nie trzeba zastanawiać się, które wpływy i wydatki zaliczyć do prywatnych, a które do biznesowych;

 • Dzięki niemu można zostać wpisanym na białą listę podatników VAT – biała lista podatników VAT (zarówno tych zarejestrowanych, jak i wyrejestrowanych oraz tych, którym odmówiono rejestracji) pozwala na szybkie zweryfikowanie potencjalnego kontrahenta. Aby jednak móc zostać wpisanym ta taką listę, konieczne jest prowadzenie konta firmowego;

 • Umożliwia korzystanie ze split payment – czyli mechanizmu podzielonej płatności. Tylko posiadacze konta firmowego mogą oferować swoim klientom takie rozwiązanie. Polega ono na tym, że podczas opłacania faktury kwota netto trafia na konto przedsiębiorcy, a kwota podatku VAT na odrębny rachunek VAT;

 • Oferuje dodatkowe produkty i usługi bankowe dostosowane do potrzeb przedsiębiorców – zalicza się do tego m.in. specjalne kredyty dla firm, w tym kredyty na start czy te inwestycyjne, możliwość oferowania swoim pracownikom kart kredytowych czy też wzięcie auta w leasing. Poza tym warto zwrócić uwagę, że działania podejmowane na takim koncie pozwalają budować biznesową historię kredytowania.

Jak wybrać najlepsze konto dla spółek?

Jak już wcześniej wspomniano, kwestia doboru konta firmowego dla spółki jest sprawą indywidualną. Wszystko zależy od konkretnych potrzeb i charakteru działalności. Jednemu przedsiębiorcy będzie zależało na tanich kredytach inwestycyjnych, a innemu na niskich opłatach za wykonywanie przelewów międzynarodowych. Niemniej wyróżnia się kilka podstawowych aspektów, na które powinien zwrócić uwagę każdy, kto analizuje oferty bankowe. Są to:

 • Opłaty za prowadzenie rachunku, a także za korzystanie z karty debetowej – jest to jeden z istotniejszych warunków, ponieważ konta firmowe (w przeciwieństwie do tych osobistych) stosunkowo rzadko są w pełni darmowe. Czasami banki oferują okresy promocyjne, dlatego warto też ten aspekt brać pod uwagę;

 • Opłaty za wykonywanie przelewów – w tym również tych zagranicznych. To druga niemniej ważna kwestia, ponieważ będzie dotyczyła kosztowności takiego konta. Przeważnie banki umożliwiają uzyskanie darmowych rachunków przy spełnieniu określonych warunków;

 • Oferty dodatkowych produktów bankowych zalicza się do tego możliwości inwestowania i odkładania oszczędności. W tej kategorii ważne są także takie aspekty jak dostępność aplikacji mobilnej oraz jej prosty i intuicyjny interfejs;

 • Oferty kredytów dla firm – najlepiej zwrócić uwagę na atrakcyjność takich propozycji pod względem różnych warunków (m.in. wysokości oprocentowania czy całkowitych kosztów takich zobowiązań).

Spółki w świetle polskiego prawa zobowiązane są do prowadzenia rachunku bankowego. Jednak jak od każdej reguły można i w tym przypadku znaleźć wyjątki (np. spółki podlegające pod miano mikroprzedsiębiorców). Mimo to posiadanie takiego produktu bankowego przynosi wiele korzyści firmom. Dlatego też warto się na nie zdecydować, a przy wyborze posłużyć się rankingiem na stronie internetowej Bankier SMART.

Grafika: freepik.com
 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group