Nowy sprzęt dla chodzieskich strażaków

25.10.2023   Autor: Kamil Kończewski
729---270
O sanie lodowe i urządzenie do gaszenia pod wysokim ciśnieniem wzbogacili się strażacy w Chodzieży.  Zakup sprzętu sfinansował jeden z chodzieskich przedsiębiorców.

Sanie lodowe mogą być wykorzystane nie tylko podczas ratowania ludzi spod lodu, ale także na zwykłym akwenie wodnym.

– Są to pneumatyczne sanie. Rzeczywiście ich gabaryty są znaczące, ale są lekkie. Bardzo łatwe do przemieszczenia, przewiezienia. W związku z tym mogą śmiało zastąpić starszy sprzęt, który też jest oczywiście na wyposażeniu straży pożarnej – mówi bryg. Leszek Naranowicz, zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży.

Natomiast drugie urządzenie to lanca gaśnicza mgłowa wysokociśnieniowa, która służyć będzie do gaszenia pożarów sadzy w kominie. Z zasady strażacy nie gaszą tego rodzajów pożarów wodą laną  od dołu czy z góry, ponieważ spowodować to może pęknięcie komina. Lanca gaśnicza daje nowe możliwości w walce z żywiołem.
– Ten sposób podawania wody, czyli mgłowy pod bardzo wysokim ciśnieniem, powoduje właśnie, że te kropelki odbierają ciepło tylko z pożaru tej sadzy, nie niszcząc przy okazji przewodu kominowego. Szybko schładzając przewody kominowe, przez co też czas gaszenia tego pożaru znacznie się skraca – tłumaczy bryg. Leszek Naranowicz.

Te dwa elementy wyposażenia jednostki straży pożarnej w Chodzieży kosztowały ponad 10 tysięcy złotych.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group