Jak oddać ważny głos?

13.10.2023   Autor: Artur Maras
1019---
W niedzielę głosowanie w wyborach do Sejmu i Senatu oraz referendum. Każdy Polak, który ukończył 18. rok życia, ma prawo oddać głos. Sprawdzamy na co zwrócić uwagę, aby był to głos ważny. 
  
Lokale wyborcze będą czynne w niedzielę od godziny 7 do 21. Zanim udamy się zagłosować, warto upewnić się do którego lokalu wyborczego jesteśmy przypisani. Liczy się miejsce naszego stałego zameldowania, a nie miejsce zamieszkania. Więc jeśli na przykład mieszkamy na co dzień w Pile, ale jesteśmy zameldowani w Wałczu, to nasz lokal wyborczy znajduje się właśnie w tym ostatnim mieście.  
 
- Obwieszczenia są rozplakatowane na terenie miasta i gmin. Wyborcy mogą również sprawdzić swoje lokale na stronie gov.pl albo jeżeli dysponują aplikacją mObywatel, to również tam jest dostępna ta informacja - tłumaczy Renata Kurzajczyk, dyrektorka delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Pile.


 
W Pile lokale wyborcze znajdują się w tych samych miejscach, co w poprzednich wyborach.  
 
- Za wyjątkiem jednej siedziby lokalu obwodowej komisji wyborczej nr 26, które mieściło się dotąd przy ul. Witosa w Publicznym Przedszkolu. Przedszkole zostało zlikwidowane, a siedziba komisji wyborczej została przeniesiona do Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Bydgoskiej - mówi Małgorzata Erdmann z Urzędu Miasta w Pile.
 
A konkretnie do sali gimnastycznej szkoły. Wejście znajduje się od strony boiska. Udając się do lokalu wyborczego pamiętajmy by zabrać ze sobą dokument tożsamości.  
 
- Czyli dowód tożsamości lub inny dokument ze zdjęciem, na podstawie którego zweryfikujemy obywatela, ale również mObywatel czyli elektroniczny dowód osobisty - dodaje Erdmann.
 
Po sprawdzeniu naszych danych komisja wyda nam karty do głosowania. Zwróćmy uwagę czy karty są ostemplowane. Mamy tez pewien wybór.  
 
- Uczulam tutaj wszystkich głosujących, w momencie podejścia do obwodowej komisji, żeby wyraźnie zaznaczyli, czy chcą wszystkie karty, czy z którejś karty chcą zrezygnować - mówi Renata Kurzajczyk
 
Członek komisji powinien w takiej sytuacji sporządzić odpowiednią adnotację w naszej obecności, bezpośrednio po odebraniu karty do głosowania. Co ważne głosujemy poprzez postawienie znaku “X”, przez który rozumie się co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki. W przypadku karty do Sejmu i Senatu stawiamy znak obok nazwiska wybranego kandydata. Postawienie znaku na więcej niż jednej liście, lub niepostawienie go wcale, oznacza nieważność głosu. Biorąc udział w referendum ważne jest, abyśmy zaznaczyli TAK lub NIE przy każdym z 4 pytań.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group