Dwa małe reaktory jądrowe powstaną w regionie

10.10.2023   Autor: Mateusz Manthai
1188---199
Ponad 30 lat temu się nie udało, ale być może uda się teraz. Małe reaktory jądrowe mogą pojawić się w Lubaszu i Wieleniu – zielone światło dla inwestycji dało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. 
 
To nie pierwsze przymiarki do technologii jądrowej w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Przed laty w Klempiczu miała powstać elektrownia atomowa. Przez protesty mieszkańców oraz katastrofę w Czarnobylu, to się nie udało. Teraz jest jednak szansa na pojawienie się tzw. małego atomu, czyli reaktorów SMR. W tę technologię inwestuje KGHM Polska Miedź.  

- Nasz cel to bezpieczna, ekologiczna i stabilna cenowo energia, która pozwoli nam utrzymać przewagę biznesową KGHM w skali globalnej. W przypadku zaangażowania w energię jądrową mamy silne wsparcie Ministerstwa Aktywów Państwowych a teraz akceptację Ministerstwa Klimatu i Środowiska. To ważne, bo wprowadzenie w naszym kraju technologii jądrowej, opartej na małych modułach, to również wsparcie transformacji energetycznej polskiej gospodarki - zapewnia Tomasz Zdzikot, prezes KGHM Polska Miedź.

Według planów KGHM-u, w obu gminach miałoby stanąć 6 modułowych jednostek o łącznej mocy ponad 460 MW. Czy tak się jednak stanie? Wójt gminy studzi emocje i zapewnia, że do tego jeszcze daleka droga. Teraz priorytetem mają być konsultacje społeczne. 


- Wiadomo, że dzisiaj musimy brać pod uwagę każde zdanie. Zarówno zdania pozytywne, jak i negatywne. Ale właśnie chodzi o to, żebyśmy mieli świadomość, że gmina to nasze dobro wspólne, dobro wspólne dla 7500 osób i każdy głos będzie wysłuchany i wspólnie podejmiemy decyzję, co będziemy mogli z tym przedsięwzięciem poczynić - tłumaczy Marcin Filoda, wójt lubasza. 

A opinie jak na razie są podzielone. Dlatego teraz w planach są spotkania z inwestorem oraz mieszkańcami. Wtedy zapadnie ostateczna decyzja o budowie małych reaktorów. Niewiadomą są na razie również korzyści, które miałyby uzyskać gminy, na terenie których miałaby stanąć elektrownia.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group