Kolumbarium na cmentarzu w Chodzieży

14.09.2023   Autor: Mateusz Manthai
653---20
Ściana na urny powstała w związku z licznymi pytaniami o pochówki urnowe. W regionie kolumbaria działają w Trzciance i Złotowie.  
 
Pochówki urnowe jeszcze do niedawna były uważane za niezgodne z polską tradycją. Szczególnie starszemu pokoleniu kremacja kojarzyła się negatywnie, ze względu na tragiczną historię naszego kraju. Teraz jednak trend się zmienia. Na cmentarzach powstają kolumbaria. Jedno z nich wybudowano ostatnio w Chodzieży.  

- Ja już sobie tam miejsca szukałam, żeby odciążyć dzieci - mówią chodzieżanki. 

Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnego pogrzebu ze względów praktycznych. Według Instytutu Branży Pogrzebowej i Cmentarnej, już ponad 40 proc. to pochówki urnowe. Takie pogrzeby są także znacznie tańsze.  


- Nie ma ograniczenia czasowego. W grobie ziemnym pochówek może nastąpić po 20 latach. Tylko dwie osoby w ciągu 20 lat mogą być pochowane. Natomiast w niszy urnowej w kolumbarium można dokonać pochówku nawet 4 urn - mówi Joanna Drzewińska z zakładu pogrzebowego w Chodzieży.  

Chodzieskie kolumbarium posiada 32 nisze pogrzebowe. 2 osoby zostały już pochowane, a 4 zarezerwowały miejsca. W przyszłości na cmentarzu mają się pojawić kolejne tzw. ściany wspomnień.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group