Inseminacja domaciczna sposobem na pokonanie niepłodności

24.05.2023   Autor: Artykuł sponsorowany
1911---513
Każda para starająca się o dziecko liczy, że szybko będzie cieszyła się z pozytywnego testu ciążowego. Tymczasem wiele z nich miesiącami podejmuje próby, nie uzyskując oczekiwanego efektu. Niestety niepłodność to problem, który dotyka coraz więcej osób. Na szczęście są sposoby, które pomagają spełnić marzenia o rodzicielstwie. Jednym z rozwiązań umożliwiających skuteczne leczenie może okazać się inseminacja domaciczna, czyli dosyć prosta i bezpieczna metoda wspomaganego rozrodu stosowana w klinikach leczenia niepłodności. Decyzja o jej przeprowadzeniu powinna być podjęta po konsultacji z lekarzem i zrobieniu odpowiednich badań.
Czym jest inseminacja?

Inseminacja domaciczna (IUI) to jedna z najprostszych i najbezpieczniejszych metod wspomaganego rozrodu. Stosowana jest w leczeniu niepłodności, gdy inne podstawowe metody takie jak np. leczenie farmakologiczne nie dały oczekiwanego rezultatu. Najprościej mówiąc, polega na skróceniu drogi plemników do komórki jajowej, tym samym zwiększeniu ich szans na zapłodnienie. W tym celu wprowadzane jest odpowiednio przygotowanego nasienie mężczyzny do jamy macicy. Plemniki podaje się pacjentce w warunkach ambulatoryjnych przy użyciu cienkiego cewnika — katetera. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, nie wymaga znieczuleni i trwa tylko kilka minut. Dwa tygodnie po inseminacji zaleca się zrobienie badania Beta-hCG w celu sprawdzenia, czy udało się uzyskać ciążę. Wskazania do zastosowania inseminacji mogą obejmować m.in. problemy z owulacją, nieprawidłowości anatomiczne narządów rodnych, nieprawidłowe parametry nasienia, niepłodność idiopatyczną, czyli bez konkretnej przyczyny, jak również zaburzenia ejakulacji.

Kiedy wykonać inseminację?
Zabieg można wykonać w kolejno następujących po sobie cyklach miesiączkowych. Aby go przeprowadzić, para musi przejść wstępną kwalifikację u lekarza w klinice leczenia niepłodności. Podczas umówionej wizyty specjalista wykonuje badanie ginekologiczne i USG, zleca też oznaczenie wybranych hormonów i badanie nasienia. Niekiedy zaleca też badanie Sono-Hsg, aby sprawdzić drożność jajowodów. Gdy nasienie mężczyzny okaże się odpowiednie do przeprowadzenia procedury, partnerzy zobowiązani są do zrobienia ustawowo wymaganych badań takich jak chociażby badanie w kierunku HIV, HBc, HCV, HBsAg, VDRL, chlamydii trychomatis i oznaczenie grupy krwi.
Jakie są szanse na powodzenie inseminacji?
Szansa powodzenia inseminacji zależy od wielu czynników, w tym od wieku kobiety, jakości nasienia mężczyzny, ilości pobranych plemników, przebiegu ewentualnej stymulacji hormonalnej oraz od przyczyny niepłodności. Przyjmuje się jednak, że są one najwyższe w pierwszych próbach zapłodnienia. Stad też zazwyczaj zaleca się podejście do nie więcej niż 6 cykli inseminacji. Według Europejskiego Towarzystwa Rozrodu i Embriologii (ESHRE) prawdopodobieństwa udanej inseminacji może wynosić 12% dla kobiet poniżej 40 roku życia, 8% dla tych powyżej 40 roku życia. Natomiast w przypadku inseminacji z wykorzystaniem dawstwa nasienia 20% dla pań poniżej czterdziestki i 11% dla tych powyżej 40 roku życia.

Gdzie wykonać inseminację w Szczecinie?
Inseminacja domaciczna to jedna z metod leczenia niepłodności, która może przynieść pozytywne efekty dla par starających się o dziecko. Jednak ważne jest, aby taka procedura została przeprowadzona przez doświadczonych lekarzy zapewniających bezpieczeństwo i skuteczność zabiegu. Jedną z klinik, która wyróżnia się w tej dziedzinie, jest Klinika Bocian w Szczecinie — renomowany ośrodek specjalizujący się w leczeniu niepłodności. Placówka jest również wyposażona w komfortowe sale zabiegowe oraz laboratoria diagnostyczne posiadające nowoczesny sprzęt medyczny.
Przeczytaj więcej o: in vitro, klinika bocian, inseminacja,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group