Jest szansa na transformację energetyczną Piły

18.04.2023   Autor: Redakcja
---27
Przedstawiciele kilku lokalnych firm podpisali list intencyjny w sprawie współpracy na rzecz rozwoju klastra i wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Sygnatariuszami porozumienia są m.in. spółki ASTA-ENERGY i ASTA-NET.  
 
- Żeby klaster mógł funkcjonować musi do niego przystąpić kilku ważnych partnerów. Musi być partner samorządowy, musi być operator klastra, musi być duży odbiorca energii, którą ten klaster wyprodukuje, ale musi być też ktoś, kto stworzy te warunki i stworzy w naszym przypadku możliwości wytworzenia tej energii. Taką też rolę w ASTA-ENERGY widzimy. Naszą misją i ambicją jest być nie tylko firmą instalatorską, ale też współtworzyć coś dla miasta, współtworzyć coś większego - mówi Paweł Kądziela, prezes zarządu ASTA-ENERGY. 
Pilski Klaster Energetyczny to lokalny system zasilania. Pierwszy raz można było o nim usłyszeć już 5 lat temu. Klaster powstał na fali obiecanych zmian w przepisach, które dotyczyły możliwości lokalnego wytwarzania energii i jej lokalnego zużywania. Działania największych firm i samorządu mają doprowadzić do niezależności energetycznej Piły.

Energia w mieście będzie wytwarzana w głównej mierze przez panele fotowoltaiczne, będzie też pochodzić z gazu. Według sygnatariuszy umowy, takie projekty to jedyne rozwiązanie, aby w przyszłości zabezpieczyć miasto przed blackoutem i wysokimi cenami. Członkowie klastra mają także wykorzystywać swoją wiedzę i doświadczenia do zarządzania produkcją i konsumpcją zielonej energii w Pile.  

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group