Koniec ginekologii w czarnkowskim szpitalu

31.03.2023   Autor: Mateusz Manthai
1307---157
Definitywny koniec oddziału ginekologicznego w czarnkowskim szpitalu. Przez ostatnich 6 miesięcy jego działalność była zawieszona. W miejsce ginekologii ma powstać Zakład Opiekuńczo-Leczniczy.

Oddział ginekologiczny działał w szpitalu w Czarnkowie do połowy 2022 roku. Jeszcze wcześniej, bo w 2020 roku, szpital zamknął porodówkę. W szczytowym momencie na świat przychodziło tam od 300 do 400 noworodków. Sytuacja pogorszyła się krótko po rozpoczęciu pandemii koronawirusa. Wtedy z pracy zrezygnowało kilku ginekologów. Dyrekcja próbowała zatrudnić nowych. Nie udało się.

– Pandemia doprowadziła do tego, że to wszystko zostało zamknięte. Nie mówię, że w przyszłości, kiedykolwiek jeszcze nie pomyślimy o ginekologii w różnych konfiguracjach, ale na chwilę obecną musieliśmy dokonać tych zmian, bo mieliśmy zawieszony oddział pół roku – tłumaczy Bożena Sadowska, dyrektor szpitala w Czarnkowie.W Czarnkowie nadal działa specjalistyczna poradnia. Jednak kobiety wymagające hospitalizacji na oddziale położniczo-ginekologicznym, będą musiały udać się do oddalonej o 18 kilometrów Trzcianki. To nie podoba się części mieszkańców Czarnkowa.  
– Niektóre osoby nie będą miały gdzie się zbadać i to jest bardzo duży problem tutaj w Czarnkowie z lekarzami – mówią. I dodają – Sądzę, że ginekologia jest potrzebna kobietom, ponieważ kobiety powinny chodzić do ginekologa i nie było to potrzebne, aby to likwidować. Oraz – Ginekologia moim zdaniem powinna być czynna i otwarta 24 godziny na dobę, bo wiadomo, są różne przypadki.

Tak jednak przynajmniej na razie nie będzie. W miejscu czarnkowskiej ginekologii ma powstać Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. To oddział przeznaczony dla pacjentów w podeszłym wieku, wymagających stałej opieki lekarskiej. Docelowo ma tam się znaleźć 35 miejsc.

– Społeczeństwo się starzeje, dotyczy to również mieszkańców naszego powiatu. Ci ludzie już wymagają i będą wymagali porządnej, fachowej opieki w późniejszych latach życia – mówi Feliks Łaszcz, starosta czarnkowsko-trzcianecki.

W północnej Wielkopolsce działa dotąd tylko jeden Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla dorosłych. Znajduje się w szpitalu w Wyrzysku. Jednak od wielu miesięcy jest on zapełniony w stu procentach.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group