Zamieszanie wokół remontu drogi

22.03.2023   Autor: Kamil Kończewski
1919---122
Mieszkańcy Różewa apelują o modernizację dróg powiatowych wiodących przez wieś. Ich zdaniem natychmiastowej interwencji drogowców wymagają dwie. Powiat z kolei od remontu się nie uchyla, ale zaczyna od drogi, której mieszkańcy nie wskazują jako pilnej do naprawy.

Różewo jest wsią, przez którą przebiegają trzy drogi powiatowe. Jedna w kierunku Chwiramu, druga Przybkowa oraz trzecia, łącząca miejscowość z drogą wojewódzką numer 179, czyli trasą Piła-Rusinowo. Ta ostatnia według mieszkańców pozostawia wiele do życzenia.

– Sąsiedzi moi, małe dzieci chodzą do szkoły. Nie mogę na to patrzeć, bo tylko się modlę, żeby po prostu jakieś tragedii nie było – mówi jeden z mieszkańców. Inny dodaje – Pobocze jest w takim stanie, że na przykład dwa tiry jadą. Jeden musi stanąć gdzieś na poboczu i się nie miną niestety, bo są takie dziury.Zdaniem mieszkańców ta droga wymaga najpilniejszego remontu. Obecna jest za wąska. W czasie prac polowych ciągniki rolne nie mogą się wyminąć. Brakuje też chodnika wzdłuż drogi. Piesi poruszający w kierunku centrum wsi nie mają bezpiecznego przejścia. Osobny problem stanowi studzienka kanalizacyjna, z której ciągle wypływa woda i zalewa przydrożne posesje oraz pola uprawne.

– Jeżeli są większe opady to nawet stoi kałuża na polu. A dzwoniąc do powiatu dostałem taką informację, że oni rozwiązali problem na drodze, a że płynie na moje pole to nie jest ich problem – skarży się jeden z mieszkańców.

Sołtys Różewa Przemysław Stanisławski jest rozczarowany działaniami Starostwa Powiatowego w Wałczu. Jego zdaniem na obietnicach modernizacji dróg wiodących przez wieś się skończyło.  
– Od wielu lat zmagamy się z prośbą tak naprawdę i obietnicami powiatu, że będą nowe drogi. Były też piękne artykuły, że droga będzie cała nowa, wyremontowana i problemy zostaną rozwiązane. Ale niestety nic się w tym kierunku nie wydarzyło – mówi Przemysław Stanisławski, sołtys Różewa.

– Mamy zabezpieczone środki i będziemy tę drogę realizować. Oczywiście to jest proces. Trzeba ogłosić przetarg publiczny, który wyłoni wykonawcę. Może być tak, że te środki będą za małe. Bo dzisiaj trudno zweryfikować, że kwota, którą przeznaczamy na realizację inwestycji będzie wystarczająca, czy nie – tłumaczy Bogdan Wankiewicz, starosta wałecki.

Plan modernizacji dróg powiatu wałeckiego zakłada remont drogi Różewo-Przybkowo. Pierwszy odcinek z Wałcza do Przybkowa został zrealizowany w 2010 roku. Teraz zostanie dokończony kolejny, z Przybkowa do Różewa.

– Kiepski pomysł – odpowiada sołtys Różewa. I dodaje – To jest najlepsza droga wyjazdowa z naszej miejscowości. Ma odpowiednią szerokość. Spokojnie się mieszczą dwie ciężarówki. Nawierzchnia jest w całkiem przyzwoitym stanie. A inwestycja ma iść na tą drogę, gdzie nie widzi błędów tych najgorszych naszych dróg wyjazdowych w stronę Piły, w stronę Chwiramu.

Jak zapewnił nas starosta Bogdan Wankiewicz, następną trasą przeznaczoną do remontu, będzie właśnie ta, o którą zabiegają mieszkańcy. Jeszcze w tym roku drogowcy zaczną remontować odcinek od Różewa do drogi wojewódzkiej numer 179. Jako trzecia zmodernizowana będzie trasa w kierunku Chwiramu. Kiedy? Na razie nie wiadomo. Wszystko rozbija się o pieniądze, których w powiatowej kasie brakuje.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group