Unia Europejska chce przejąć kontrolę nad lasami?

01.02.2023   Autor: Mateusz Manthai
1128---180
Unia Europejska chce przejąć kontrolę nad lasami - alarmują politycy opcji rządzącej. Leśnictwo ma zostać przeniesione z kompetencji krajowych do współdzielonych z unijnymi komisarzami. Ci z kolei zapewniają, że lasy to dobro wspólne, które należy chronić przed zakusami rządzących.

Według projektu unijnej Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności około 30 proc. powierzchni lasów w każdym kraju Unii Europejskiej ma być objęte ochroną, z czego 10 proc. ścisłym nadzorem. Według polityków Prawa i Sprawiedliwości to próba niszczenia Lasów Państwowych.

– Chcą położyć łapy na naszych dobrach narodowych. Tym razem, po węglu, upatrzyli sobie nasze Lasy Państwowe – mówi Marta Kubiak, posłanka PiS. 

Według unijnych komisarzy, na obszarze objętym ochroną wprowadzonych zostanie szereg zakazów. Wędkarze nie będą mogli łowić ryb. Łowczy natomiast nie będą mogli polować. Nawet tradycyjne grzybobranie ma się stać czymś nieosiągalnym.

– Jestem wychowana w takiej tradycji, w której las stanowi bardzo ważną część naszego życia. Spacery to jest coś, z czym kojarzy mi się całe moje dzieciństwo. Myślę, że lasy mają taką bardzo ważną funkcję – wspomina Klaudia Dębska, mieszkanka Pęckowa.
Stracić ma także branża przetwórcza. W powiecie czarnkowsko-trzcianeckim około 30 proc. zatrudnionych pracuje w przemyśle drzewnym.

– Jest to powiat, który przemysłem drzewnym stoi. Nie bardzo wyobrażam sobie, gdyby to doszło do skutku. Co z ludźmi? Co z fabrykami? Co z przerobem tego drewna? – zastanawia się Feliks Łaszcz, starosta czarnkowsko-trzcianecki.

Z drugiej strony dopiero interwencje Komisji Europejskiej i Trybunału Sprawiedliwości UE, a nawet w pewnym momencie UNESCO, zablokowały parę lat temu znaczące wycinki w Puszczy Białowieskiej. A według propozycji unijnych urzędników lasy to dobro wspólne wszystkich państw członkowskich.

Debata dotycząca nowych przepisów trwa. Aby mogły one wejść w życie konieczna jest zmiana traktatów, na którą muszą zgodzić się wszystkie państwa członkowskie. Rzecznik polskiego rządu Piotr Müller pytany w rozmowie radiowej, czy będzie weto Polski w tej sprawie, zapowiedział: “Tak, oczywiście”.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group