Polska Wigilia dla uchodźców w Pile

22.12.2022   Autor: Artur Maras
---174
Przy stole zasiedli Polacy i Ukraińcy. Nie zabrakło tradycyjnych polskich potraw. Później było wspólne kolędowanie i prezenty dla najmłodszych.  
 
To już 301 dzień rosyjskiej agresji na naszego wschodniego sąsiada. Ostatnie tygodnie to regularne ostrzeliwanie Ukrainy rosyjskimi rakietami. 
 
- Idziesz spać i nawet nie wiesz, kiedy rakieta może uderzyć w twoje miasto, twój dom. Czy wszystko będzie dobrze. Czy będzie światło. Czy będzie w ogóle energia. Nie ma tam opału, jest zimno - mówi uchodźczyni Iryna Iwancy.
 
Miliony uchodźców od lutego uciekło z kraju ogarniętego wojną do Polski, w tym także do Piły. Choć uchodźcy zapewniają, że jest im tu dobrze, to tęsknią za bliskimi, którzy zostali tam na miejscu.  
 
- Bardzo. Nasze serce jest tam w domu. A tutaj jesteśmy sami. I to jest bardzo trudne - dodaje kobieta. 
  
Aby choć na chwilę nie czuli się sami, w dawnej siedzibie Inwest Parku dla uchodźców zorganizowano wspólną Wigilię.  
 
- Chcieliśmy przybliżyć klimat polskich świąt, tradycyjnej wigilii Bożego Narodzenia i stąd opłatek, którym Ukraina się nie dzieli, stąd kolędy polskie, choinka i tradycyjna polska wieczerza - mówi Lidia Nowotna, Ośrodek Wsparcia Edukacji Społecznej OWES. 

 
Na stołach nie mogło więc zabraknąć tego, od czego zazwyczaj w czasie świąt uginają się stoły w polskich domach. 
 
- Z założenia miała to być typowa polska wigilijna kolacja, więc barszcz, pierogi, ryba i wypieki - wymienia Marta Rumińska-Żerebiło z Centrum Integracji Cudzoziemców. 
 
Po wspólnej wieczerzy do dzieci przyszedł Mikołaj, rozdając im plecaki z przyborami szkolnymi. Do świąt obchodzonych w kościele prawosławnym zostało jeszcze trochę czasu.  
 
- Dwa tygodnie do naszych świąt i też będziemy świętować. Pojedziemy pewnie do mamy do Poznania i tam z rodziną będziemy świętować - tłumaczy uchodźczyni Natalia Chylewicz. 
 
W Pile do wspólnego stołu, zasiadło ponad stu uchodźców.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group