W jakiej branży zarobisz najwięcej w Pile?

25.10.2022   Autor: Artykuł sponsorowany
1529---
Piła jest nie tylko miastem atrakcyjnym pod względem turystycznym, ale też ważnym pracodawcą w regionie. To stosunkowo duże miasto, w którym można liczyć na wysokie wynagrodzenia. Sprawdziliśmy, kto zarabia tu najwięcej i komu najłatwiej będzie znaleźć pracę.

Ile można zarobić w Pile?
Praca w mieście Piła jest stosunkowo dobrze opłacana. Co prawda średnia dla miasta w 2021 roku wynosiła nieco ponad 5300 brutto i była o blisko dziesięć punktów procentowych niższa od średniej dla całego kraju, ale trzeba pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze to tylko średnia, co oznacza, że są w Pile osoby, które zarabiają znacznie więcej (statystyki wskazują, iż 25% osób zatrudnionych w Pile zarabia ponad 7000 zł brutto). Po drugie Piła od wielu lat jest drugim po Poznaniu miastem w Wielkopolsce z najwyższym wynagrodzeniem.

Wysokość proponowanych wynagrodzeń można porównać, przeglądając oferty praca w Pile na Gowork.pl. Widełki są dość szeroko rozstawione, co oznacza, że wynagrodzenia podlegają negocjacji. Na taką sytuację na pewno wpływa niskie bezrobocie – 4,5% w 2021 roku to blisko punkt procentowy mniej od średniej stopy bezrobocia dla Polski. Rynek pracy w Pile niewątpliwie jest rynkiem pracownika.

Kto w Pile zarabia najwięcej?
Wysokość wynagrodzeń w wielu branżach objęta jest tajemnicą, więc nie da się ustalić, kto w Pile zarabia najwięcej. Można jednak kierować się pewnymi ogólnymi danymi, które jednoznacznie wskazują na kadrę zarządzającą, jako tę – która może liczyć na najwyższe uposażenia. Warto konsekwentnie podążać ścieżką kariery zawodowej, bo na jej końcu czekają naprawdę dobre zarobki. W Pile znacząco przekraczają one nie tylko średnią dla regionu, ale i dla całego kraju.

Na pewno na niskie wynagrodzenia w Pile nie narzekają budowlańcy i księgowe. Te branże wskazywane są jako najlepiej opłacane w 2022 roku. Z dużym prawdopodobieństwem można też wskazać na przedstawicieli branży IT i naukowo-technologicznej. O zarobkach w tych sektorach zaczynają już krążyć legendy i – co ważne – mają one wiele wspólnego z prawdą.

Dobry handlowiec w Pile także nie będzie narzekał na niskie zarobki. Warunkiem jest jego wysoka skuteczność w pozyskiwaniu klientów i utrzymaniu już pozyskanych. Trudno tu jednoznacznie powiedzieć, że warto być handlowcem w Pile, ale na pewno warto być dobrym handlowcem. Najlepsi w tym zawodzie zarabiają kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie i to niezależnie od branży.

Na przeciwległym biegunie znajdują się zawody, które są nisko opłacane. Tu nie ma niespodzianek. Niskich zarobków muszą się spodziewać sprzedawcy, pracownicy produkcyjni, magazynierzy, pracownicy fizyczni (z wyjątkiem budowlańców), pokojowe i kelnerzy.

Kto najszybciej znajdzie pracę w Pile?
Praca w mieście Piła czeka praktycznie na każdego, ale nie wszyscy znajdą ją równie łatwo. Jak wskazuje Barometr Zawodów, największy deficyt pracowników jest w następujących profesjach:

– kierowcy ciągników siodłowych i samochodów ciężarowych – ich brak to bolączka branży spedycyjnej, w której coraz dotkliwiej brakuje kierowców gotowych jeździć na trasach międzynarodowych;

– nauczyciele przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu – niestety zawód nauczyciela nie cieszy się dużym szacunkiem, a fachowcy w konkretnych zawodach niechętnie zatrudniają się w szkołach, w których praca jest ciężka a wynagrodzenia relatywnie niskie. Stąd coraz większe braki kadrowe w szkołach zawodowych nie tylko w Pile, ale i w całej Polsce;

– ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki, położne – to niestety smutny obraz kondycji służby zdrowia, nie tylko w Pile. Dramatycznie wręcz brakuje pracowników w szpitalach i przychodniach;

O ile powyższe deficyty kadrowe raczej nie są zaskoczeniem, bo podobna sytuacja jest w całej Polsce, o tyle można się zdziwić, że na liście zawodów z brakami rąk do pracy w Pile znalazł się tapicer i grafik komputerowy. Jednak fakty są takie, że praca w Pile czeka na tapicerów i grafików z szeroko rozłożonymi ramionami.

Niestety są też dwa zawody, na które w Pile nie ma zapotrzebowania. Chodzi o pracowników poczty (tu wyjątek stanowią listonosze) oraz ekonomiści. Oni powinni szukać zatrudnienia poza Piłą.

Jakie formy zatrudnienia są preferowane w Pile?

Oferty pracy z Piły są dość różnorodne i każdy, niezależnie od tego, czy szuka pracy stałej, czy też dorywczej, nie powinien mieć problemu z jej znalezieniem.

Pracodawcy proponuję stałe zatrudnienie, umowę o pracę na pełen etat, ale też pracę na część etatu, umowę o dzieło lub zlecenie. W grę wchodzi także współpraca typu B2B.

Tak liberalny rynek pracy w mieście Piła to efekt braków kadrowych w wielu branżach. Pracodawcy godzą się na podpisywanie takich umów, jakie pracownikom pasują najbardziej. To dobry prognostyk dla poszukujących pracy – w Pile nie powinno być problemu z jej znalezieniem.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group