Mieszkańcy znów protestują przeciwko wycince drzew

18.10.2022   Autor: Mateusz Manthai
1177---135
W niedzielne południe na placu Wolności odbył się protest mieszkańców. Zarzucają burmistrzowi brak konsultacji społecznych. Andrzej Tadla z kolei zapewnia, że drzew w Czarnkowie nie zabraknie.  
 
Na protest przyszło około 30 mieszkańców. Uczestnicy wiecu mówili o niszczeniu miejskiej zieleni, domagali się także zatrzymania prac i zmiany koncepcji remontu ulicy Sikorskiego.  

– Nasz protest jest formą odpowiedzi na słowa burmistrza Czarnkowa, który stwierdził, że pandemia COVID-19 uniemożliwiła mu spotkanie z mieszkańcami miasta, czyli przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących projektu przebudowy drogi - mówi Dawid Malinowski, organizator protestu. 

Burmistrz twierdzi, że jego gabinet jest otwarty dla każdego. Zapewnia, że tak samo było podczas pandemii.  

– Urząd był cały czas otwarty. Również radni są tymi osobami, które mogą ze społeczeństwem te sprawy omawiać i wskazane jest, by je konsultować - odpiera zarzuty Andrzej Tadla, burmistrz Czarnkowa. 

Mieszkańcy Czarnkowa mówią o betonozie. Mają nadzieję, że ulica Sikorskiego nie podzieli losu wyłożonego betonowymi płytami placu Wolności. Tam, według demonstrantów, w upalne dni temperatura wzrasta nawet do 50 stopni Celsjusza.  
– Drzewa dają cień, dają mikroklimat, dają chłodniejszą temperaturę, tłumią hałasy, chłoną spaliny, a przy okazji tworzą dla oka krajobraz, w którym żyjemy - mówi Zofia Mrówka, uczestniczka protestu. 

 

Burmistrz uspokaja: drzewa będą i to więcej niż pierwotnie planowano. Z 41 drzew przeznaczonych do wycinki uda się uratować ponad 10. To jednak nie wszystko... 

– Tam pojawią się nowe klomby, pojawią się nowe nasadzenia m.in. krzewów. Najważniejsze jest to, że w tym samym pasie drogowym pojawi się 66 nowych drzew - zapewnia Andrzej Tadla, burmistrz Czarnkowa. 

Ponadto projektanci na bieżąco modyfikują plan rewitalizacji ulicy tak, aby udało uratować się nie tylko drzewa, ale także rosnące tam byliny.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group