Zarząd powiatu pilskiego z wotum zaufania i absolutorium

29.06.2022   Autor: Artur Maras
---1695

Zarząd powiatu pilskiego wraz ze starostą Eligiuszem Komarowskim, otrzymali wotum zaufania oraz absolutorium za 2021 rok. Radni Porozumienia Samorządowego i PiS zachwalali inwestycje, opozycja za to wytykała zadłużenie.  

W trakcie poniedziałkowej sesji współrządzący powiatem klub radnych Prawa i Sprawiedliwości chwalił zarząd powiatu za ubiegłoroczne inwestycje i skuteczne pozyskiwanie na nie zewnętrznych pieniędzy. -Obfitował w zakończenie inwestycji, które były oczekiwane przez mieszkańców. We wrześniu uroczyście otworzono powiatową halę sportową przy ul. Pola w Pile, której budowa pochłonęła ponad 16 mln złotych. To wyjątkowe miejsce służące rozwojowi sportu wśród młodzieży - chwaliła działania zarządu powiatu przewodnicząca klubu PiS Magdalena Zgiep-Porzucek.

 
W ubiegłym roku zakończyła się także kompleksowa modernizacja zabytkowego kina Iskra, na co powiat pozyskał unijną dotację. Koszt prac to 5 mln złotych. Zmienił się także budynek samego starostwa. Przy teatralnej powstał także bezpłatny gabinet stomatologiczny dla dzieci i młodzieży. To także inwestycje w edukację i ochronę zdrowia jak podkreślała przewodnicząca. -Chciałbym podziękować używając terminologii sportowej, właśnie tej naszej najważniejszej drużynie, czyli począwszy od naszych współpracowników w starostwie powiatowym, ale też tym, których określamy mianem przyjaciół powiatu pilskiego. To są firmy, stowarzyszenia, kluby sportowe, różne instytucje i agendy - powiedział starosta pilski Eligiusz Komarowski

Ubiegłoroczny budżet powiatu był rekordowy. Dochody wyniosły ponad 215 mln zł, a wydatki 212 mln, w tym na inwestycje ponad 28,5 mln zł. Powiat ma więc ponad 3 mln zł nadwyżki budżetowej. Opozycja zwracał jednak uwagę na 60 mln zadłużenie powiatu, z czego ponad 10 mln to zobowiązania wymagalne oraz kredyty i pożyczki, a 50 mln to obligacje. -Na obligacje zwracaliśmy państwa uwagę. Tymczasem PiS i Porozumienie Samorządowe doprowadzają nie tylko do nadmiernego naszym zdaniem zadłużania powiatu, ale co podkreślamy ciężar jego spłaty planują przerzucić na kolejne kadencje samorządu. Nie tylko najbliższą - nie szczędził krytycznych słów przewodniczący opozycyjnej Koalicji Obywatelskiej Rafał Zdzierela. Mówił także o “demonstracyjnej niechęci zarządu powiatu do współpracy z radnymi opozycji”. Nie obyło się i bez uszczypliwości. 
 

Finalnie za wotum zaufania dla zarządu powiatu zagłosowali radni koalicji rządzącej. Przeciw była opozycja. W przypadku absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu nikt nie był przeciw. Opozycja wstrzymała się od głosu. W trakcie poniedziałkowej sesji radni przyjęli także sprawozdanie finansowe pilskiego szpitala. Zysk w ubiegłym roku wyniósł niemal 450 tys. złotych. 

fot. Starostwo Powiatowe w Pile

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group