Pilskie Muzeum Wojskowe zaprasza na Dzień Dziecka

01.06.2022   Autor: Redakcja
465---511
Dziś swoje święto obchodzą wszystkie dzieci. A z tej okazji dla dzieci małych i dużych festyn szykuje Pilskie Muzeum Wojskowe. Główną i największą atrakcją tej imprezy będą samoloty odrzutowe Lim. Lim-2 i SBLim-2 będzie można podziwiać je w powietrzu. 
 
Atrakcje na pilskim lotnisku (wjazd od ul. Wałeckiej) już od godz. 14.00 w najbliższą sobotę. Będzie mnie mniej ciekawie jak podczas majówki. 

 
- Główną atrakcją na ziemi i w powietrzu będą historyczne samoloty odrzutowe Lim-2 i SBLim-2. Odrzutowce Lim-2 nr boczny „602” i SBLim-2 nr boczny „006” były związane z historią Piły. Lim-2 trafił do 51. Pułku Lotnictwa Szturmowego w czerwcu 1960 roku i stacjonował w Pile do marca 1963 roku, SBLIm-2 został przyjęty na stan  pilskiego 6. Pułku Lotnictwa Myśliwsko - Bombowego w 1967 roku i służył w nim przez 19 miesięcy. Samoloty dzięki pasji swoich właścicieli odzyskały dawną świetność i wróciły na niebo. Szkolno–bojowy SBLim-2 wyprodukowany w 1953 roku jest jednym z zaledwie 3 tego typu płatowców latających w Europie, w USA są jeszcze 3 takie latające maszyny. Myśliwiec Lim-2 z 1955 roku to jedyny tego typu latający samolot na świecie. Duet nazywany „Limy dwa” jest atrakcją największych pokazów lotniczych w Europie. Podczas Dnia Dziecka historyczne Limy wystartują i wylądują na głównym pasie startowym naszego lotniska -  mówi Przemysław Olszyński, dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego. 

Już 3 czerwca miłośnicy militarnej historii zapraszają mieszkańców Piły i okolic na spotkanie zatytułowane: „Przestworza moją pasją”.

- Popołudnie i wieczór wypełnią spotkania z ciekawymi ludźmi związanymi z lotnictwem, pilotami, których życie to lotnicza pasja. Będzie to także okazja, aby zabytkowe samoloty Lim-2 i SBLim-2 zobaczyć w powietrzu i obejrzeć z bliska. Początek imprezy o godzinie 17:30, odrzutowce wylądują na pilskim lotnisku ok. godziny 18:00. Obok pilotów Limów naszymi gości będą również piloci pilskich pułków oraz piloci z 6 i 3 eskadry lotniczej 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego, którzy strzegą naszego nieba za sterami samolotów F-16. Dwa dni - moc historii i lotniczej pasji - dodaje dyrektor Pilskiego Muzeum Wojskowego.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group