Najbardziej kolizyjne skrzyżowanie w powiecie pilskim

10.05.2022   Autor: Mateusz Manthai
1312---267
Kilkanaście kolizji w ciągu ostatnich 3 lat. Tak wygląda rzeczywistość na skrzyżowaniu ulic 1 Maja i Mickiewicza w Łobżenicy. To najbardziej kolizyjne skrzyżowanie w powiecie pilskim.  
 
Skrzyżowanie ulic 1 Maja i Adama Mickiewicza w Łobżenicy to jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na drogowej mapie powiatu. Świadczy o tym zmasowana ilość wypadków i kolizji w tym miejscu. W ostatnim czasie doszło tam do kilkunastu stłuczek samochodów osobowych.  

– Tutaj często przechodzą ludzie i w momencie, gdy samochody wyjeżdżają i się zderzają, każdy z nich może uderzyć w przechodnia. Obcy jak przyjeżdżają z innych miast to nie potrafią tutaj jeździć. Po prostu nie patrzą na znaki - mówią mieszkańcy Łobżenicy. 
 
Każda kolizja była zgłaszana do Powiatowego Zarządu Dróg w Pile. Pracownicy PZD zamontowali tam odpowiednie oznakowanie. Na skrzyżowaniu pojawiły się znaki “STOP”, a także 3 rzędy pasów wibracyjnych. To jednak nie ograniczyło ilości kolizji. Powód? Kierowcy nie respektują znaków drogowych. 
 
- Powinny być światła tutaj - wyrokuje mieszkaniec Łobżenicy. 

Sygnalizacja świetlna byłaby dobrym rozwiązaniem, gdyby nie gęsta zabudowa miasta, która to uniemożliwia.   

 
- Zwarta zabudowa w Łobżenicy, wąskie chodniki nie pozwalają nam na lokalizację tam dodatkowych urządzeń. Ewentualną możliwością jest drastyczna zmiana organizacji ruchu - tłumaczy Artur Bąk, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Pile. 

Chodzi o wprowadzenie jednego kierunku ruchu. Kierowcy poruszający się ulicą 1 Maja mogliby na feralnym skrzyżowaniu skręcić w lewo lub w prawo. Jadący ulicą Mickiewicza byliby w takim wypadku kierowani na osiedle 600-lecia.  

- Całe szczęście polega na tym, że jeszcze nikt tam nie zginął, że to są uderzenia samochodu w samochód, ale gdyby ulicą 1 Maja szła osoba piesza to rzeczywiście skutki mogłyby być trudne do opisania - przyznaje Piotr Łosoś, burmistrz Łobżenicy. 
 
Innym sposobem na poprawę bezpieczeństwa w centrum Łobżenicy może być obwodnica. W tym roku ma być przygotowana pełna dokumentacja trasy. Obwodnica realnie może powstać najwcześniej za kilka lat.  

fot. OSP Łobżenica 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group