Bezpłatna pomoc psychologiczna dla najmłodszych w powiecie pilskim

10.05.2022   Autor: Artur Maras
---67
Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży powstało w Pile. Placówka przyjmuje już pierwszych pacjentów. Działa także interwencyjny telefon zaufania.  
 
- Problem jest monstrualny. Nie wiem jakich słów użyć, żeby zabrzmiało to dobitnie. Jest po prostu dramat - przyznaje lek. med. Agnieszka Molęda, lekarz psychiatra. 
 
Mowa o psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej w kraju. Nie ma dostępu do specjalistów z tej dziedziny. Na wizytę czeka się miesiącami, a na terenie Wielkopolski oddziałów psychiatrycznych jest jak na lekarstwo. Ma to swoje odbicie w statystykach. 
 
- Ilość samobójstw śród młodzieży generalnie rośnie. Jest to związane z wieloma czynnikami pandemia jest tylko jednym z nich. Oczywiście część młodzieży znika nam i nie jest objęta tymi statystykami, ponieważ oni nigdzie nie otrzymują pomocy. Nie wiedzą, gdzie jej szukać a często rodzina czy opiekunowie też nie są w stanie jej zapewnić - dodaje Agnieszka Molęda.
 
Teraz tę pomoc mogą otrzymać w budynku przy Wojska Polskiego. Starostwo wraz z partnerami CenterMed Poznań i Fundacją Ciszum otrzymało prawie 7 mln zł z unijnych funduszy na utworzenie Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży.  
 
- Dopiero zaczynamy tak naprawdę i powoli oddajemy kolejne pokoje i gabinety, ale zdążyliśmy już przyjąć 70 osób, które objęliśmy ścieżką terapeutyczną czy planem zdrowienia - tłumaczy Magdalena Nowojska, dyrektor Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Pile. 

 
Do centrum zgłaszać mogą się dzieci i młodzież do 18 roku życia, mieszkające w powiecie pilskim lub uczęszczające do tutejszych szkół. Specjaliści dopasowują rodzaj wsparcia indywidualnie. 
 
- Bardzo szerokie spektrum. Psychoterapia indywidualna, grupowa, rodzinna, jeśli jest taka potrzeba. Jeśli jest potrzeba wejścia w teren i pracy ze szkołą to mamy terapeutę środowiskowego, który pracuje już lokalnie, czyli na przykład w danej gminie - dodaje dyrektorka. 
 
W razie nagłej potrzeby psycholodzy dojadą także do domu. Centrum uruchomiło także interwencyjny telefon zaufania.  
 
Telefon (67 354-05-30) jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 18-22. Dzieci i młodzież mogą porozmawiać w ten sposób... 
 
- O każdym problemie. O złym nastroju, o tym, że jest zdenerwowane, że czuje niepokój. Nasz specjalista po drugiej stronie ma za zadanie wyciszyć i uspokoić tego młodego człowieka lub też rodzica - tłumaczy Ewelina Brąszkiewicz, pracownik Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Pile. 
 
Trwa też remont budynku przy ul. Rydygiera. Tu powstanie Oddział Dzienny wraz z Poradnią Zdrowia Psychicznego.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group