Syriusze 2021 rozdane!

26.02.2022   Autor: Redakcja
2454---36
W sobotni wieczór prezydent Piły Piotr Głowski przyznał coroczne nagrody dla osób, firm i instytucji wyróżniających się w działalności dla Piły. Syriusze 2021 rozdano w pięciu kategoriach. Zaraz po zakończeniu gali wolontariusze Pilskiego Banku Żywności zbierali pieniądze na pomoc dla mieszkańców dotkniętej rosyjską agresją Ukrainy. 

Już przed wejściem na tegoroczne Syriusze rozdawane były specjalne przypinki w barwach ukraińskich. Prezydent Piotr Głowski podczas przemówienia inaugurującego uroczystość podkreślił ogromną solidarność pilan z narodem ukraińskim. O godzinie 21 spod Urzędu Miasta ruszyły na granice polsko-ukraińską busy z darami przynoszonymi w sobotę przez mieszkańców miasta. Auta wrócą z uchodźcami, którzy dotrą do Poznania i być może do Piły. 

Sama gala miała bardziej stonowany wymiar niż zazwyczaj. Rozdano statuetki w pięciu kategoriach: firma, osobowość, działalność na rzecz społeczności lokalnej, sport, kultura oraz nagroda specjalna Grand Prix. 

W kategorii "Firma", po raz pierwszy w historii Syriuszy, nagroda powędrowała do dwóch firm - Centrum Kształcenia Nauka oraz Grupa Termetal. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały dwa pilskie hotele - Gromada i Arche. 

W kategorii "Osobowość" prezydent Piotr Głowski przyznał statuetkę Syriusza 2021 Bożenie Wojciechowskiej. To inicjatorka wielu akcji i wydarzeń organizowanych na terenie miasta znana jest w pilskim środowisku z aktywnej działalności społecznej. Za swoją długoletnią pracę pedagogiczną, działalność harcerską i społeczną otrzymała wiele odznaczeń i wyróżnień. Z harcerstwem związana jest od 1956 roku. Przeszła wszystkie funkcje w harcerstwie, posiada stopień harcmistrzyni. Przez lata wychowała wielu młodych instruktorów ZHP. W imieniu nagrodzonej, nieobecnej z przyczyn zdrowotnych, statuetkę odebrał Grzegorz Rzymski

W tej kategorii wyróżnienia otrzymali bloger i autor reportaży podróżniczych z dalekiej Afryki oraz Wielkopolski (znany m.in. z pierwszego sezonu programu TV ASTA "Wielkopolska Travel") Patryk Suracki oraz Bożena Wola, prezes Fundacji Pszczoła, pasjonatka pszczelarstwa i szefowa miejskiej pasieki. 

Trzecia kategoria to "Działalność na rzecz lokalnej społeczności". Tu statuetka powędrowała do Klubu Piłkarskiego Piła. Pomimo krótkiej historii, ma już sporo sukcesów na koncie. Drużyny juniorów awansowały do Ligi Wojewódzkiej, a seniorzy do Ligi Okręgowej. Klub może pochwalić się sukcesami w futsalu, w kategoriach wiekowych U-13 i U-19. KP Piła to nie tylko treningi, to rodzinna atmosfera i wartości wpajane przez kadrę trenerską, takie jak wzajemne wspieranie się i szacunek. Po sześciu latach działalność w KP Piła trenuje ponad 250 zawodników. Wyróżnienie w kategorii "Działalność na rzecz lokalnej społeczności" otrzymali twórcy pilskiej części inicjatywy Parkrun oraz pomysłodawczyni i współorganizatorka wielu akcji charytatywnych w Pile, dyrektorka Akcji Humanitarnej Życie Irena Wiśniewska Smolarek
W kategorii "Sport" nominowanych było znacznie więcej niż w pozostałych kategoriach. Tu najlepsza okazała się uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Tokio w lekkoatletycznej sztafecie 4x100m, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski oraz medalistka Mistrzostw Europy i Świata, zawodniczka Gwardii Piła, pochodząca z Zakrzewa Klaudia Adamek. Wyróżnienia otrzymali: lekkoatletka, uczestniczka Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio, brązowa medalistka Mistrzostw Europy World Para Athletics Justyna Franieczek, Mistrzyni Polski juniorek w boksie Julianna Rutkowska, Mistrz Polski w kickboxingu 2021 w kategorii 57 kg seniorów, brązowy medalista seniorów w Pucharze Świata K1, rozegranych w Budapeszcie w 2021 Piotr Woźniak, bokserski Mistrz Polski młodzików 2021 w kategorii 48 kg Xavier Rzeszut, brązowa medalistka Mistrzostw Polski kadetów starszych w Kickboxingu w formule light contact w 2021 roku Klaudia Mikołajewska oraz zdobywca Pucharu Polski juniorów młodszych w kategorii wagowej 75 kg w kickboxingu Miłosz Bogucki

W kategorii "Kultura" statuetkę otrzymali Agnieszka Różańska i Łukasz Towalewski znani jako Rose i Tee Tos. Współtworzą kolektyw Sawciety, który od lat upiększa nasze miasto, "wnosząc na pilskie mury i ulice powiew świeżości, olbrzymią dozę kreatywności oraz barw". Ten streetartowy duet zrealizował na terenie Piły kilkadziesiąt projektów, które łączy jedno - dbałość o detale oraz olbrzymia siła oddziaływania na otoczenie. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymali Klub Fotograficzny Perspektywa oraz obchodzący w 2021 roku 30-lecie istnienia Teatr Wirtualny pod kierunkiem Eweliny Wyrzykowskiej

Nagrodę specjalna Grand Prix otrzymał Roman Chwaliszewski, który rozpoczynał karierę zawodową jako nauczyciel historii, by po 10 latach podjąć pracę w Muzeum Okręgowego w Pile. W 1990 roku został Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Pile. Po likwidacji województwa pilskiego pełnił stanowisko kierownika pilskiej delegatury, choć instytucja ta wielokrotnie zmieniała swoją nazwę. Przez wiele lat dokumentował i upowszechniał historię regionu. Autor monografii i publikacji, członek wielu komitetów, m.in. Koła nr 9 Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, współzałożyciel Towarzystwa Miłośników Miasta Piły. Za swoją pracę zawodową został uhonorowany m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” czy odznaką za Zasługi dla województwa wielkopolskiego”. Otrzymał również Złotą Odznakę za Opiekę nad Zabytkami. Od niedawna emeryt, który jednak nie zwalnia tempa. Jak sam mówi: praca była dla niego przyjemnością i nudzić na emeryturze na pewno się nie będzie. W imieniu nieobecnego z przyczyn zdrowotnych laureata, nagrodę odebrała córka. 

Uroczystość wręczenia statuetek Syriusze 2021 zwieńczył koncert Macieja Maleńczuka wraz z zespołem.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group