Opłaty za gaz od stycznia o... 300 procent w górę

01.12.2021   Autor: Jakub Sierakowski
866---131
Złe wiadomości dla mieszkańców Jastrowia. Już za kilka dni czekają ich podwyżki opłat za ogrzewanie rzędu... 300 procent. Wszystko przez niezwykle wysokie stawki na gazowej giełdzie. 
 
Ostatnie miesiące nie są łatwe dla nikogo. Wysoka inflacja, powszechna drożyzna i kolejne rekordy cen paliw na stacjach benzynowych. Teraz przyszła kolej na opłaty za ogrzewanie. Od 1 grudnia, mieszkańcy Jastrowia zapłacą za to 3 razy więcej. 

- Szlag mnie trafia, normalnie. Takie podwyżki. Takie podwyżki walnąć, jedzenie, wszystko? Skąd na to brać? Ręce opadają... To jest nie do opisania, co się będzie działo. Ceny za gaz wzrastają z miesiąca na miesiąc - skarżą się mieszkańcy Jastrowia. 

Za ogrzewanie niemal 700 budynków w mieście, odpowiada Zakład Energetyki Cieplnej i Usług Komunalnych, czyli miejska spółka. Paliwo, którego do tego używa, to gaz – surowiec bijący na giełdzie rekordy cen. To widać w zestawieniach, bo we wrześniu za kWh gazu ZECIUK płacić nieco ponad 7 groszy, a w październiku... ponad 45. Prezes spółki winę widzi po stronie rządu i jego bierności w temacie windujących cen. 


- Państwo teraz się od nas odwróciło i zostawiło nas samych ze słusznym niezadowoleniem ludzi. Wszyscy będą do nas mieli pretensje, ale to nie my jesteśmy adresatem owych pretensji. Adresatem jest państwo - mówi Grzegorz Białas, prezes Zakładu Energetyki Cieplnej i Usług Komunalnych w Jastrowiu.

Według niego, rząd powinien zainterweniować i zareagować na te potężne podwyżki na rynku. Według zapowiedzianej tzw. Tarczy antyinflacyjnej, od 1 stycznia na okres 3 miesięcy obniżony zostanie vat na gaz z 23 do 8 proc. Jednak w jaki sposób i czy znaczący, wpłynie to na rachunki za ten surowiec, przekonamy się dopiero za kilka tygodni. 

fot. iStock

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group