Niedostępne toalety

04.09.2021   Autor: Redakcja
1953---
Brak ogólnodostępnych toalet w mieście, a te które są, posiadają bariery dla niepełnosprawnych...W szczególności na niedogodności uskarżają się osoby mające trudności w poruszaniu się. Miasto problem dostrzega. Ale... 

Piotr Przybylski porusza się na wózku od urodzenia. Jest samodzielny. Na tyle, na ile może być. Nie miał problemu z dotarciem na deptak komunikacją miejską, choć sama ul. Śródmiejska jest już dla niego prawdziwym torem przeszkód. A co, jeśli podczas spaceru dopadnie go potrzeba fizjologiczna?  
 
- Kiedy chcemy skorzystać z toalety musimy szukać miejsca, które jednak tę toaletę ma dostosowaną, jakieś inne miejsca, restauracje, czy inne miejsca w których grupują się ludzie.  
Restauratorzy kręcą nosem, choć nie mogą odmówić. Mogą za to pobrać opłatę od nie-klientów. Ale nie tylko Piotr ma problem z dostępem do publicznej toalety.  

W centrum Piły są tylko dwie. Obie ze stromymi schodami. Trudności z ich pokonaniem mają...  
- Ludzie starsi przeważnie, kobiety mężczyźni o kulach, starsze panie, problemy z nogami, no to, jeśli mogę staram się wejść i zejść - mówi Grażyna Dulkiewicz, kierowniczka toalet miejskich.

Bo z takich przybytków korzysta sporo osób.  
 
- Korzystają, korzystają, nie za często, ale jednak korzystają, nieraz przed 20-tą wpadnie paru klientów, szczególnie młodzież - zapewnia pani Irena, która sprząta miejskie toalety.
Bo za załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych, choćby na skwerach czy altanach śmietnikowych - grożą mandaty.  
Takich przypadków jest praktycznie bardzo mało, najczęściej jest to związane, chociażby ze zbyt dużą ilością spożytego alkoholu i te osoby, które nie do końca się kontrolują takie mają tendencje - mówi Wojciech Nosek, komendant Straży Miejskiej w Pile.
Władze miasta problem dostrzegają, ale...  

- To nie jest prawda, że toalet dostępnych nie ma, bo są stacje benzynowe całodobowe, są galerie, wprawdzie zamykane wieczorem, ale są dostępne i to jest w śródmieściu, natomiast miasto skupia się teraz na tych rejonach, gdzie toalety są potrzebne, a ich nie ma w ogóle - tłumaczy Piotr Gadzinowski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Pile.
Jak choćby w skateplazie. Są toi-toie także dla osób z niepełnosprawnościami.  A co z tym starymi? Remontu się doczekają na pewno, ale nie w najbliższym czasie. Modernizację planuje też PKP, gdzie co rusz dochodzi do awarii. Problem leży po stronie korzystających.  
- Ze względu na niewłaściwe użytkowanie toalet na dworcu w Pile doszło do ich awarii. Usterka została już usunięta, a w czasie, gdy toalety zostały wyłączone z użytku pasażerowie mogli korzystać z toalet przenośnych ustawionych przed dworcem. W międzyczasie wymieniliśmy także firmę serwisową - mówi Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP S.A.
Która na bieżąco ma dbać, aby ustępy były czynne. PKP zamierza jednak zainstalować wrzutomaty na monety, po to by zapobiegać kolejnym dewastacjom tak bardzo przydatnego przybytku.  

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group