Klimat się zmienia. Będzie coraz więcej trudnych zjawisk pogodowych

06.08.2021   Autor: Artur Maras
1715---1170
Zmiany klimatu są coraz bardziej zauważalne. Upalne lata powodujące susze to nie jedyny problem. Coraz częściej ma także dochodzić do gwałtownych burz czy trąb powietrznych. Jak twierdzą naukowcy na odwrócenie tych zjawisk mamy jeszcze szanse, ale czasu jest coraz mniej.  
 
Płonie Turcja i Grecja. We wtorek na przedmieściach Aten wybuchł ogromny pożar. Setki mieszkańców i turystów musiały uciekać ze swoich domów. Takich upałów nie było tam od ponad 30 lat. Powód? To oczywiście zmiany klimatu. 
 
- Kiedyś nie było tak gorąco, takiego lata i długo się przeciąga takie gorące - mówi pilanka. 
 
U nas w kraju upał dawał się we znaki szczególnie mieszkańcom wschodniej Polski. W lipcu temperatury przekroczyły tam normę wieloletnią o niemal 3 stopnie Celsjusza. Na Podlasiu o 4,5 stopnia!.  
 
- Sami pracujemy na to co w tej chwili mamy. Wycinamy coraz więcej drzew, coraz więcej betonu robimy w miastach. 
Pamiętam lata ‘70 jak w zimie chodziło się w tunelach. Teraz zim nie mamy. Prawdopodobnie będą u nas rosły pomarańcze -
dodają pilanie. 
 


A zarazem bezpowrotnie stracimy wiele innych gatunków drzew i roślin w tej części Europy. Żar lejący się z nieba to nie jedyny problem. Czeka nas także więcej gwałtownych zjawisk pogodowych. 
  
- Te zjawiska w ciągu 10-20 lat niestety mogą nabrać jeszcze większej intensyfikacji. Te wszystkie powodzie, gradobicia, występowanie trąb powietrznych, niestety z roku na rok będą coraz większe - przyznaje Marek Brzeziński, synoptyk TV ASTA, Polski Łowca Burz. 
 
Dlatego Piła będzie budować kolektory burzowe, które zapobiegną podtapianiu niektórych fragmentów miasta.  
 
- Mają zapewnić odwodnienie, a także zapewnić zatrzymanie wody, bo to nie jest tak, że melioracje mają odwadniać, a regulować te stosunki wody - mówi Piotr Głowski, prezydent Piły. 
 
To może jednak nie wystarczyć, a naukowcy biją na alarm. Gwałtownie topią się lodowce.  
 
- Coraz więcej się topi, coraz bardziej nagrzewa i nakręca spiralę - mówi dr Paweł Owsianny, dyrektor Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile . A ona pęknie, gdy temperatura na Ziemi wzrośnie o kolejne 2 stopnie.  - Ten czas się kurczy. Gwałtownie się kurczy. Jeśli przekroczymy tę temperaturę to wszystko wskazuje na to, że zmiany temperatury będą skokowe.  
A dalsze zmiany nieodwracalne. Wiele zależy od nas samych i naszych codziennych działań polegających na ograniczeniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Warto oszczędzać prąd i wodę, nie marnować jedzenia i ograniczyć nadmierne kupowanie. Po prostu prowadzić bardziej ekologiczny tryb życia.  
 
- Żyjąc może nie w ascetycznych warunkach, bo to też nie o to chodzi, ale świadomie wybierając takie drobne, codzienne decyzje jesteśmy w stanie spowolnić kryzys klimatyczny, a być może w dużej skali, dokonując zmian systemowych jesteśmy w stanie go zatrzymać - zapewnia Grzegorz Marciniak Jr., aktywista Młodzieżowy Strajk klimatyczny. 

Bo drugiej planety nie mamy. To czy stracimy ją bezpowrotnie jako miejsce nadające się do życia, zależy od każdego z nas.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group