Asta Video Fest

Trawa w mieście. Skoszona czy bujnie rosnąca?

13.06.2021   Autor: Magdalena Lach
1105---225
Krótko przystrzyżona czy bujnie rosnąca? Trawa w mieście to temat dyskusyjny, bo dla jednych ważniejsza jest estetyka, a dla innych ekologia. I właśnie ekologią kierują się w Wałczu, bo pierwsze koszenie traw odbywa się teraz, w czerwcu, gdy trawa w niektórych miejscach osiągnęła nawet 1,5 metra wysokości.

W centrum trochę niższa, ale już na obrzeżach sięga nawet 1,5 metra wysokości. Widok nieskoszonej trawy w parkach i przy drogach raził część mieszkańców Wałcza, którzy za pośrednictwem Internetu pytali burmistrza, kiedy będzie skoszona.

- Skoszony jednak jest lepszy i dla dzieci i w ogóle dla tego robactwa nawet. - Uważam, że lepiej by to wyglądało jakby to było skoszone. - Ładniej wygląda wtedy, a tak to taki busz zarośnięte to wszystko - mówią mieszkańcy Wałcza

W Wałczu dopiero teraz, w czerwcu w ruch poszły pierwsze kosiarki. Samorząd już w zeszłym roku otrzymał wytyczne z ministerstwa, aby ze względu na suszę, ograniczyć częstotliwość koszenia.

- Podjęliśmy taką decyzję, aby w tej początkowej fazie wiosny, kiery ta trawa jest jeszcze słaba, nie kosić jej. Przynajmniej z dwóch powodów: po pierwsze kumulujemy wodę w ziemi, po drugie pozwalamy tej roślinności nabrać siły - tłumaczy Adam Biernacki, wiceburmistrz Wałcza
Bo to, co ładnie wygląda, nie zawsze jest dobre dla przyrody. Ekolodzy apelują, by ograniczyć częstotliwość koszenia traw w mieście. Rekomendują maksymalnie 3-4 krotne w ciągu roku skracanie zieleni na długość 10 cm. Ich zdaniem częste koszenie traw zwłaszcza w czasie suszy może mieć poważne konsekwencje.

- Mamy taką pustynię biologiczną, tzn. Nic tam nie żyje, nie ma tam żadnych owadów a przez to też ptaki, które mamy w mieście nie mają pożywienia - tłumaczy Grzegorz Marciniak Jr., Klub Dobrego Klimatu

W zeszłym roku aktywiści z Piły złożyli petycję do 12 samorządowców w północnej Wielkopolsce, by zaprzestano koszenia traw. Część przychyliła się do wniosku, a część zredukowała częstotliwość tych zabiegów. W wielu miejscach powstały też łąki kwietne, które pełnią funkcję nie tylko dekoracyjną, ale są przede wszystkim cenne przyrodniczo.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group