Ogródki działkowe coraz bardziej popularne

16.04.2021   Autor: Mateusz Manthai
901---1117

Wróciła moda na ogródki działkowe. Tysiące chętnych czeka na swój kawałek ziemi do wypoczynku. Boom na rodzinne ogrody to efekt pandemii koronawirusa.
 

Prawdziwy rozkwit ogrodów działkowych miał miejsce w latach 80 XX wieku. Powstawały one głównie przy zakładach pracy. Działkowicze uprawiali warzywa czy sadzili drzewa owocowe. Niektóre z ogródków zdobiły rabaty kolorowych kwiatów. -To jest całe moje życie. Jest dużo roboty. Troszkę ruchu na świeżym powietrzu. Tam są borówki amerykańskie, troszkę kartofli - powiedział działkowicz Zenon Przygodzki.


Kiedyś uprawą warzyw i owoców zajmowały się starsze osoby. Teraz działki są coraz bardziej popularne wśród młodych mieszkańców blokowisk. Dla blisko 4 milionów działkowiczów jest to miejsce wypoczynku i rekreacji. Dziś rodzinne ogrody działkowe przeżywają swój renesans. -Wzrost zainteresowania działkami w naszym ogrodzie obserwujemy od 2-3 lat. Apogeum zainteresowania nastąpiło w ubiegłym roku, kiedy wybuchła pandemia - tłumaczy prezes ROD „Zielony zakątek” w Chodzieży Wojciech Wrzeszcz.


Pandemia przez którą nie zawsze mogliśmy wychodzić z domu. Działka stała się dobrym sposobem na wypoczynek, a także alternatywą dla wyjazdów do pensjonatów czy hoteli. Posiadając własny ogródek, można relaksować się na świeżym powietrzu, a jednocześnie ograniczyć kontakt z innymi ludźmi. -Kontakt z naturą poprawia nasze poczucie szczęścia, zadowolenia, dobrostanu, spokoju, czy postawy prospołeczne - wyjaśnia psycholog Romana Otto
 

W miastach naszego regionu trudno dziś o wolne ogródki działkowe. Jeśli już pojawia się ogłoszenie o sprzedaży to kupiec znajduje się w przeciągu chwili. Wzrosły też ceny działek. Zależą od tego, jak teren jest zagospodarowany, ale wahają się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

fot. poglądowa Pixabay

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group