Niebezpieczne miejsca można zgłaszać policji przez internet

03.02.2021   Autor: Redakcja
425---103
Zgłoszenia do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa można wysyłać przez internet. Nie trzeba przychodzić do komendy policji. 

Zgłoszenie można wysłać anonimowo i szybko. Wystarczy tylko kilka kliknięć i można zgłosić między innymi problem niewłaściwego parkowania, aktów wandalizmu, niszczenia zieleni, przekraczania prędkości czy innych spraw bez wychodzenia z domu.

Jak dokonać zgłoszenia?
Wystarczy wejść na stronę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Po załadowaniu się strony zobaczymy mapę Polski. Musimy tylko kliknąć znak „plus” w prawym dolnym rogu i wyświetlony zostanie katalog spraw, które można zgłaszać za pomocą platformy. Należą do nich np: akty wandalizmu, dzikie wysypiska śmieci, nieprawidłowe parkowanie, niewłaściwa infrastruktura drogowa, przekraczanie dozwolonej prędkości, grupowanie się małoletnich oraz inne kategorie. Można dodać samo zgłoszenie, ale policjanci zachęcają do tego, aby opisać krótko występujący problem. Opis tekstowy może pomóc w rozpoznaniu sprawy. Można również dołączyć plik w postaci zdjęcia lub krótkiego filmu.
Co dzieje się dalej?
Następnie policjanci weryfikują zgłoszenie. Na miejscu zweryfikują prawdziwość zgłoszenia i jeśli potwierdzą występowanie zagrożenia – zmienią jego status na „potwierdzone”. Wówczas kolor naszego zgłoszenia na mapie zmieni się na czerwony. Od tego momentu policjanci rozpoczną czynności, które będą zmierzały do wyeliminowania zagrożenia. Podjęte działania będą zależeć od konkretnej sytuacji.

W 2020 roku ogółem zgłoszono 177 spraw, dotyczyły one najczęściej przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym, nieprawidłowe parkowanie, grupowanie się małoletnich.

Pamiętajmy jednak, strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112. Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję policji.

opr. asp. Beata Budzyń, rzecznik prasowy wałeckiej policji 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group