Budzyń jest już miastem. Wójt odebrał akt nadania praw miejskich

05.01.2021   Autor: Mateusz Manthai
773---372
Budzyń od nowego roku stał się miastem. Akt nadania wsi praw miejskich wręczył wójtowi premier Mateusz Morawiecki. Budzyń otrzymał też symboliczne klucze do bram miasta

Najpierw był pomysł, konsultacje społeczne, wniosek do wojewody... i jest! Po 87 latach Budzyń znów stał się miastem. Świętowanie miało być huczne, jednak z powodu pandemii mieszkańcy lampkę szampana wypili w swoich domach. Ale czy 1 stycznia budzynianie poczuli się mieszczanami?Od teraz na czele gminy stoi już nie wójt, a burmistrz, choć personalnie niewiele się zmieniło. Odzyskanie praw miejskich to jak się okazuje niełatwe zadanie. Budzyń musiał spełnić wiele niezbędnych kryteriów. Nowe miasto musi posiadać wyodrębnione centrum, a liczba mieszkańców musi być większa niż 2 tysiące. Odzyskanie praw miejskich oznacza też prestiż i nowe możliwości. 
– Wraz z tymi nadaniami praw miejskich przyjdą też nowe inwestycje, a co za tym idzie lepsze perspektywy dla mieszkańców - zapewniał premier Mateusz Morawiecki. 

Prawa miejskie dla Budzynia mogą oznaczać także większe szanse na zdobycie unijnych dotacji, w tym i pieniędzy przeznaczonych na rozwój obszarów miejskich.

fot. Kancelaria Premiera 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group