Pilskie Płotki jak lazurowe wybrzeże? Woda jest turkusowa

07.08.2020   Autor: Artur Maras
825---331
Pilskie Płotki jak lazurowe wybrzeże? Barwa wody w jeziorze przybrała niezwykły turkusowy kolor. Odpowiada za to niecodzienne zjawisko. Aby zobaczyć je na własne oczy trzeba jednak się spieszyć. Nietypowy kolor wody utrzyma się jeszcze przez kilkanaście dni.

Plażowicze wypoczywający nad pilskim kąpieliskiem mogą być nieco zaskoczeni.

- Turkusowy kolor jeziora, myślę, że nie jest to zbyt częsty widok. Ładny odcień wody, robi wrażenie, pierwszy raz się z czymś takim w Polsce spotykamy - mówią plażowicze. Bo kto powiedział, że aby kąpać się w lazurowej, czystej toni trzeba wybrać się aż za granicę? Wbrew pozorom woda nie została jednak zabarwiona na zielono. Za tak nietypowy kolor pilskiego jeziora odpowiada osad. Widoczny dla nas kolor to efekt odbijania się i załamywania światła od wytrąconych w wodzie związków.
- Wytrąca się w tej chwili w dość zmineralizowanym jeziorze węglan wapnia, zarówno sam z siebie jak i na komórkach glonów. Tych glonów jest niewiele. Za jakiś tydzień, dwa to osiądzie, powstaną z niego piękne osady wapienne – gytie węglanowe, które też badamy - wyjaśnia dr Paweł Owsianny, dyrektor Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile. 

Po opadnięciu osadu efekt lazurowej wody zniknie, ale pojawi się znów za rok.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group