Na polskich drogach ginie około 300 rowerzystów rocznie

07.08.2020   Autor: Michał Kępiński
1790---298
W Polsce z roku na rok rośnie ilość osób korzystających z rowerów. Przekłada się to na większą ilość wypadków z udziałem rowerzystów. Także tych śmiertelnych. Na polskich drogach ginie około 300 rowerzystów rocznie.

Polacy coraz częściej wybierają rower jako główny środek transportu. Ten trend nasilił się w ostatnich tygodniach, ponieważ wiele osób wciąż woli unikać transportu publicznego. Niestety więcej użytkowników ruchu przekłada się na większą ilość wypadków.

– W pierwszym półroczu 2020 roku na terenie powiatu pilskiego miało miejsce 18 zdarzeń z udziałem rowerzystów, z czego 16 to były kolizje, a 2 wypadki w którym jedna osoba została ranna - informuje sierż. Wojciech Zeszot z pilskiej policji. 

Z policyjnych statystyk wynika, że większość wypadków z udziałem rowerzystów to wina kierowców. Nieudzielnie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzenie czy niedostosowanie prędkości to najczęstsze grzechy kierowców. Dlatego cykliści powinni stosować się do zasady ograniczonego zaufania.

– Cmentarze są pełne tych, którzy mieli pierwszeństwo przejazdu - mówi cyklista Jan Balcerzak. 

 


Takich zdarzeń na polskich drogach jest coraz więcej. Aż jedna trzecia wypadków śmiertelnych dotyczy właśnie rowerzystów. Jest to najgorszy wynik w całej Unii Europejskiej. Co przekłada się na tak tragiczne statystyki?

– Jest takie wewnętrzne przekonanie, że ci na dwóch kółkach są gorsi i nie daj Boże chcą jechać środkiem pasa, a nie z samego brzegu. Zdarzają się sytuacje, że samochody wymuszają. To jest jedna rzecz, druga rzecz to niestety moi koledzy jeżdżący na rowerach nie zawsze przestrzegają przepisów - dodaje Jan Balcerzak.
Rowerzyści łamią także prawo poruszając się po chodnikach. Zdarzają się również przypadki wjeżdżania na skrzyżowanie mimo czerwonego światła. Najczęściej jednak do wypadków dochodzi na przejściach dla pieszych. Tu także rowerzyście nie są święci.

– Są miejsca na naszym terenie gdzie są śluzy, gdzie rowerzyści mogą się poruszać po przejściu dla pieszych, ale w wielu miejscach rowerzyści nie stosują się do przepisów i przejeżdżają po przejściu do pieszych gdzie powinni zejść z tego roweru i korzystać z przejścia jako pieszy - przypomina asp. sztab. Marek Pływaczyk, naczelnik wydziału ruchu drogowego KPP w Pile. 

Cykliści poza znajomością przepisów muszą także zwrócić uwagę na stan techniczny roweru. O czym jeszcze powinni pamiętać rowerzyści?

– Przede wszystkim oświetlenie, oświetlenie roweru przód i tył i to jest najważniejsze. Musimy mieć także sprawne hamulce, które przed sezonem powinniśmy sprawdzić. Na pewno warto też ubrać kamizelki odblaskowe. Jesteśmy jako rowerzyści na drodze po prostu niewidoczni dlatego dużo się tych wypadków na drogach zdarza - tłumaczy Małgorzata Głuszanowska, właścicielka sklepu rowerowego. 

Zalecane jest także jeżdżenie w kasku. Choć w Polsce nie ma takiego obowiązku to doświadczenia z innych krajów pokazują, że znacząco łagodzi on skutki niebezpiecznych upadków, a wręcz chroni życie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group