"Wyloguj się do lasu". Atrakcyjne miejsca w lasach naszego regionu

09.07.2020   Autor: Redakcja
769---174
Jak wypoczywać w lasach w naszym regionie i się nie nudzić? Podpowiadają pilscy leśnicy.

Z badań opinii publicznej wynika, że jako społeczeństwo coraz rzadziej bywamy w lesie. Prawie 40 % Polaków w ogóle nie odwiedza lasu. Kolejne 49 % społeczeństwa odwiedza las okazjonalnie (od 1-11 dni w ciągu roku). Jedynie 13 % bywa w lesie regularnie. Wiele osób obawia się kontaktu z wilkami i kleszczami. Ludzie boją się też zgubić w ostępach leśnych. Poza tym brak pomysłu na to, co można robić w lesie sprawia, że las nie jest brany pod uwagę przy wyborze miejsca na wycieczkę.Chcąc zachęcić wszystkich do odwiedzania lasu pilscy leśnicy wybrali atrakcje z północno - zachodnich terenów pilskiej dyrekcji.

W Nadleśnictwie Kalisz Pomorski znajduje się leśna ścieżka edukacyjna im. Polskich Olimpijczyków. Łatwo ją znaleźć, ponieważ początek i koniec ścieżki znajduje się przy stadionie miejskim w Kaliszu Pomorskim. Jest to pętla o długości nieco ponad 2,5 km, przebiegająca przez malownicze tereny leśne Leśnictwa Cybowo – idealna na spacer. W trakcie wyprawy można zauważyć tutaj ukształtowanie terenu charakterystyczne dla działania lodowca. Przy ścieżce znajduje się 20 tablic edukacyjnych o tematyce leśnej i przyrodniczej. Zróżnicowane lasy sprawiają, że można spotkać w nich wiele ciekawych roślin runa. Same drzewa także stanowią ciekawy zbiór – poza świerkami, sosnami i bukami (jest też egzemplarz o czerwonych liściach) można znaleźć tam kasztanowce, żywotnika zachodniego, cyprysik Lawsona, cis, kasztana jadalnego oraz jodły. Jedna z nich została uznana za pomnik przyrody – ma 166 lat, 35 m wysokości, a jej obwód wynosi prawie 280 cm. Ciekawostką na ścieżce jest również kamień szlifierski, który według legendy służył do szlifowania języków kłamcom.     
Pasjonaci historii (także tej nowożytnej) znajdą dla siebie wiele interesujących miejsc na terenie Nadleśnictwa Mirosławiec, w którym w 2008 roku miała miejsce katastrofa samolotu CASA. W lesie postawiono pomnik ku pamięci ofiar katastrofy.

W Nadleśnictwie Jastrowie natomiast, niedaleko wsi Brzeźnica – Kolonia, na północ od drogi Wałcz – Jastrowie, znajdują się bunkry i magazyn broni typu „Granit”. Szacuje się, że zostały one wybudowane w latach 1967 – 1970 i w połowie lat 70-tych na kanwie porozumienia zawartego między Związkiem Radzieckim a władzami Polski. Przez wiele lat nikt, poza wojskowymi, nie wiedział o ich istnieniu.     

Kolejnym miejscem wartym zobaczenia w tamtych rejonach jest wiadukt kolejowy (zbudowany na początku XX wieku) nad rzeką Rurzycą. To wyjątkowy obiekt na terenie Nadleśnictwa Płytnica, będący pozostałością po linii kolejowej Wałcz – Złotów.

Osobom pasjonującym się życiem papieża Jana Pawła II leśnicy polecają Kamień Papieski ustawiony w miejscu, w którym biwakował kardynał Karol Wojtyła, dwa miesiące przed konklawe, podczas którego został wybrany na papieża. Doliną Rurzycy prowadzi również szlak kajakowy im. Jana Pawła II, przy którym znajdują się miejsca wodowania, ścieżki rowerowe i piesze szlaki turystyczne.

Pilscy leśnicy zapowiadają, że to nie koniec ciekawostek o lasach w regionie. Więcej informacji przekażą wkrótce.

opr. i fot. RDLP w Pile

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group