Coraz więcej śmieci w naszych lasach

17.06.2020   Autor: Artur Maras
1004---21
Coraz więcej śmieci można znaleźć w lasach naszego regionu. Leśnicy zauważają, że problem zwiększył się po podwyżce cen za odbiór odpadów oraz trwającej epidemii, kiedy to nie można było oddać do miejsc selektywnej zbiórki m. in. wielkich gabarytów.

Las - oaza spokoju i... miejsce dzikich wysypisk.

- Największy kłopot mieliśmy z azbestem, którego wyrzucono tu cały kontener - mówi Jarosław Ramucki, leśniczy z Nadleśnictwa Zdrojowa Góra. 

Zutylizowaniem takiego znaleziska musiała zająć się specjalistyczna firma. Leśnikom często opadają ręce. W lasach regionu można znaleźć niemal wszystko.

- Meble mieliśmy, całe zestawy łazienkowe po remontach, kupę gruzu. To wszystko trzeba potem jakoś ładować i jest kłopot żeby to przekazać gdzieś na wysypiska śmieci bo trzeba to sortować jeszcze - dodaje leśnik. 

A z roku na rok śmieci w lasach przybywa. Taki kontener leśnicy zapełniają... w tydzień. Odbiór odpadów jednak kosztuje. W ubiegłym roku Nadleśnictwo Zdrojowa Góra straciło w ten sposób ponad 100 tys. zł. Śmiecących nie odstrasza ani mandat w wysokości 500 zł ani obciążenie kosztami sprzątania terenu. A problem śmieci w lasach to nie przelewki.

- Wpływają negatywnie na glebę bo uwalniają podczas rozkładania się gazy takie jak metan, który potrafi też sam się zapalić, stwarza zagrożenie pożarowe, środki chemiczne wpływają negatywnie i na glebę i na wodę - wymienia Dominika Nadolna, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile. 

Skutecznie ją zatruwając. Opakowania z resztkami jedzenia, to z kolei zagrożenie dla zwierząt, które zjadając je nieświadomie skazują się często tym samym na śmierć. Pozostawiona w lesie butelka, czy puszka może być za to śmiertelną pułapką dla owadów. Tylko w 2017 roku z Lasów Państwowych wywieziono śmieci, które zmieściłyby się w tysiącu towarowych wagonów.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group