Pierwszy burmistrz w Polsce po 1989 roku

01.06.2020   Autor: Redakcja
454---451
30 lat temu, 1 czerwca 1990 roku, Adam Szejnfeld, ówczesny przewodniczący Komitetu Obywatelskiego w Szamocinie i jednocześnie członek Komitetu Obywatelskiego Krajny, Ziemi Nadnoteckiej i Pałuk w Pile, został wybrany na stanowisko Burmistrza Miasta i Gminy Szamocin. Stał się tym samym pierwszym niekomunistycznym nowo wybranym burmistrzem nie tylko w tej gminie, czy w ówczesnym Województwie Pilskim, ale w całej Polsce. 

Adam Szejnfeld jest obecnie senatorem RP, a wcześniej był posłem do Parlamentu Europejskiego, posłem na Sejm RP oraz Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Gospodarki, ale w swojej karierze politycznej przez osiem lat był także samorządowcem. W 1990 roku, po wyborach do Rad Gmin, które odbyły się 27 maja, został pierwszym nowo wybranym burmistrzem w Polsce. Swój urząd objął w dniu 1 czerwca 1990 roku. Jako działacz samorządowy pełnił funkcję radnego Miasta i Gminy Szamocin, był członkiem Rejonowej Rady Zatrudnienia w Chodzieży, wiceprzewodniczącym Konwentu Wójtów i Burmistrzów Województwa Pilskiego w Pile, a także wiceprezesem Stowarzyszenia „Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych” w Poznaniu. Poza funkcjami czysto samorządowymi pełnił w społeczności lokalnej także wiele innych. Był na przykład także prezesem Klubu Sportowego KS „Sokół” Szamocin. 
Jako burmistrz Szamocina został zaliczony przez dziennikarzy „Tygodnika Pilskiego” do grona dziesięciu najlepszych wójtów i burmistrzów w województwie pilskim, później aż kilkanaście razy był laureatem dziennikarskiego plebiscytu „Człowiek Roku” w kategorii „Polityka”, który obecnie prowadzi grupa medialna Polska Press i Głos Wielkopolski. Pierwszy w Polsce burmistrz Szamocina jest również Honorowym Obywatelem miasta. 

fot. szejnfeld.pl

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group