Asta Video Fest

Wszystkie obostrzenia przedłużone. Nakaz zasłaniania ust i nosa. Egzaminy przełożone

09.04.2020   Autor: Redakcja
1458---417
Od czwartku 16 kwietnia obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Do 19 kwietnia zostają przedłużone obostrzenia w zakresie zamknięcia sklepów i punktów usługowych oraz zasad przemieszczania się. Do 26 kwietnia zamknięte szkoły. Do odwołane ograniczone zgromadzenia i imprezy masowe. Przesunięte zostają terminy matur i egzaminów ósmoklasistów. Niewykluczone, że niektóre obostrzenia będą funkcjonowały dalej. Po świętach rząd przedstawi plan "powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej" - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. 

W trakcie czwartkowego posiedzenia rządowego zespołu zarządzania kryzysowego zostały podjęte decyzje w sprawie zakresu przedłużenia obecnych obostrzeń i zaleceń postępowania na najbliższe dni w związku z epidemią koronawirusa. Zdajemy sobie sprawę, że okres kwarantanny jest dla wszystkich uciążliwy. Mamy wiele analiz, że gdybyśmy nie stosowali tych nakazów i zakazów to bylibyśmy dzisiaj w zupełnie innym miejscu. Mielibyśmy nie 5,5 tys. zachorowań, a może 40 tys. i więcej - powiedział premier Morawiecki. 

Od 16 kwietnia rząd wprowadza obligatoryjny obowiązek zakrywania twarzy w przestrzeni publicznej. Oznacza to konieczność zakładania maseczek lub innych rzeczy, tak aby zakryć nos i usta - zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski

Do 19 kwietnia zostają przedłużone ograniczenia w zakresie przemieszczania się, w tym zachowanie co najmniej 2-metrowej odległości od siebie, ograniczenia liczby osób w komunikacji publicznej, zakaz korzystania z lasów, parków, rowerów miejskich. Również do 19 kwietnia w kościołach nie może przebywać więcej niż 5 osób, z wyjątkiem osób sprawujących liturgię. Zamknięte pozostaną zakłady fryzjerskie, kosmetyczne itp. Nadal ograniczona będzie działalności galerii handlowych oraz ograniczona liczba osób w sklepach, na targowiskach oraz na poczcie. 
Do 26 kwietnia zamknięte będą szkoły, przedszkola i żłobki oraz zajęcia stacjonarne w uczelniach wyższych. W związku z zamknięciem szkół i przedszkoli rząd przedłuża okres możliwości skorzystania z zasiłku opiekuńczego na takich samych zasadach jak dzisiaj. 

Matury i egzaminy ósmoklasistów zostają przesunięte w czasie. Odbędą się nie wcześniej niż w 2 połowie czerwca. Rząd na co najmniej na 3 tygodnie wcześniej poda dokładny termin egzaminów. Jak zapowiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski jeżeli egzaminy odbędą się w drugiej połowie czerwca, to wystarczy tylko niewielka korekta terminów rekrutacji do szkół średnich i na studia wyższe. 

Do 3 maja zamknięte pozostaną granice i zachowanie wszystkich obostrzeń sanitarnych z tym związanych, w tym obowiązkowa kwarantanna. 

Ograniczenia dotyczące zgromadzeń oraz zakaz organizacji imprez masowych będą obowiązywać do odwołania. 

Premier zaapelował również aby w te święta pozostać w domach z najbliższymi i nie odwiedzać rodziny. 

fot. twitter/kancelariapremiera

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group