Lasy udostępniają tereny do uprawiania bushcraftu i surwiwalu

28.11.2019   Autor: Redakcja
933---239
Jak spełnić marzenie o wędrówkach po leśnych bezdrożach, spędzeniu nocy w lesie i odkrywaniu tajemnic lasu na własną rękę? Wystarczy skorzysta z oferty leśników z Nadleśnictwa Wronki, którzy udostępniają swoje tereny do uprawiania bushcraftu i surwiwalu.

Każdy kto stawia na bliski kontakt z naturą, samowystarczalność i aktywność w terenie może wybrać się do lasu. Wystarczy spakować plecak i hamak, by cieszyć się przebywaniem wśród dzikiej natury.

- Z inicjatywy dyrektora generalnego Lasów Państwowych spotkaliśmy się z grupami, które w sposób niestandardowy korzystają z terenów leśnych. Zauważyliśmy, że coraz więcej takich grup pojawia się w lasach – powiedziała Anna Pikus, naczelnik Wydziału Udostępniania Lasu Dyrekcji Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Pomysł na roczny projekt pilotażowy, w trakcie którego trwać będzie testowanie miejsc przeznaczonych dla miłośników bushcraftu i surwiwalu, zrodził się w wyniku konsultacji prowadzonych przez Lasy Państwowe z przedstawicielami środowisk zainteresowanych turystyką alternatywną. Szacuje się, że takich osób w Polsce jest ok. 40 tys. i szybko ich przybywa. Do tej pory działali na granicy prawa, ponieważ noc w lesie można spędzić tylko w miejscu wyznaczonym do biwakowania. Jednak projekt pilotażowy daje możliwość nocowania w dowolnym miejscu w lesie czteroosobowej grupie nie dłużej niż dwa dni w specjalnie do tego wyznaczonym terenie. Obszary te nie będą fizycznie oznakowane w lesie.


W naszym regionie to Nadleśnictwo Wronki udostępnia swoje lasy, a szczegółową lokalizację powierzchni przeznaczonych dla bushcraftowców i surwiwalowców można znaleźć na mapie. Dodatkowo w Banku Danych o lasach znajduje się mapka zawierająca lokalizacje wszystkich powierzchni przeznaczonych dla osób zainteresowanych takim rodzajem turystyki.

W całej Polsce leśnicy udostępnili 43 obszary na terenie 65 tys. ha w 15 regionalnych dyrekcjach LP w wybranych nadleśnictwach w Leśnych Kompleksach Promocyjnych (LKP).

opr. Dominika Nadolna, rzecznik RDLP w Pile
fot. Jarosław Ramucki, Nadleśnictwo Zdrojowa Góra

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group