Defibrylatory, łąka kwietna czy napis LOVE - propozycje do budżetu obywatelskiego

17.10.2019   Autor: Artur Maras
1987---517
Budżet Obywatelski w Pile na finiszu. Do końca głosowania zostały trzy dni. W tym roku o głosy pilan walczy 89 projektów.

Do tej pory w Pilskim Budżecie Obywatelskim zrealizowano prawie 100 zadań na łączną kwotę 17 milionów złotych. Co roku oprócz standardowych: przebudowy chodników czy budowy placów zabaw znajdują się w nim nietypowe zadania. Jednym z przykładów jest projekt stworzenia w Pile sieci defibrylatorów, która miałaby składać się z 32 takich urządzeń rozmieszczonych na terenie miasta.

- One już są obecne w niektórych miejscach, na przykład w niektórych galeriach handlowych, w niektórych miejscach pracy, natomiast my chcemy, aby te urządzenia były dostępne cały czas, przez 24 godziny na dobę, aby były dostępne publicznie, a nie tylko w godzinach pracy danego obiektu - zachęca do głosowania Szymon Kozłowski, ratownik medyczny.

Defibrylacja zwiększa szansę przeżycia podczas nagłego zatrzymania krążenia. W takim przypadku, szybka pomoc przy użyciu tego specjalistycznego a zarazem prostego w obsłudze sprzętu pozwala zwiększyć szansę na uratowanie komuś życia przed przyjazdem karetki.O swoje głosy w tegorocznym głosowaniu walczą także członkowie stowarzyszenia „Słabo i Niesłyszący Migacze” z Piły. Chcą oni przekonać pilan do powstania w mieście 30 tablic uczących podstaw języka migowego.

- Ta tablica w języku migowym ma powstać jak wygramy projekt, w przedszkolu, różnych szkołach podstawowych i dodatkowo na terenie miasta - mówi Damian Wycisło, przedstawiciel „Stowarzyszenia Słabo i Niesłyszący Migacze” z Piły.

Z bardziej nietypowych zadań w tegorocznym Budżecie Obywatelskim pojawił się też projekt powstania w mieście napisu I LOVE Piła czy kilku wybiegów dla psów w różnych lokalizacjach. Pojawił się także pomysł doposażenia placów zabaw na Wyspie i w Parku Miejskim o elementy zabawowe dla dzieci niepełnosprawnych. Inny projekt, zakłada z kolei rozbudowę bazy nurkowej dla osób niepełnosprawnych na Płotkach. Jest także łąka kwietna, o której poparcie w głosowaniu walczy grupa „Eko Piła”.
- Chcemy wspólnie z mieszkańcami zorganizować akcję, żeby razem mieszkańcy mogli zasiać tę łąkę i potem, żeby razem z mieszkańcami zebrać te nasiona po to, żeby tymi nasionami zebranymi zasiać kolejne łąki w mieście - tłumaczy Joanna Przybył, Eko Piła.

TU MOŻNA ZAGŁOSOWAĆ W BUDŻECIE OBYWATELSKIM

Miałaby ona powstać naprzeciwko hotelu Gromada, po drugiej stronie rzeki. Łącznie o wygraną w tegorocznym Budżecie Obywatelskim walczy 89 projektów. Które z nich okażą się zwycięskie zdecydują sami mieszkańcy. A na oddanie głosu zostało już niewiele czasu.

- Ostatnie trzy dni zostały pilanom na to, aby zagłosować w ramach Pilskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym momencie mamy zarejestrowanych już ponad 8 tys. głosów i są to głosy oddane tylko w systemie elektronicznym. Do tego zostaną dołączone te głosy, które pilanie dostarczą do Urzędu Miasta w ramach tej wersji papierowej - mówi Bartosz Mirowski, koordynator Pilskiego Budżetu Obywatelskiego.

Po zakończeniu głosowania, specjalna komisja zbierze się aby zliczyć wszystkie głosy. Zgodnie z przyjętymi zasadami na każdym z dziewięciu pilskich osiedli musi powstać jedno zadanie duże i minimum jedno zadanie małe.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group