Jaki będzie subregion pilski do 2030 roku?

08.10.2019   Autor: AK
2503---248
W jakim kierunku powinna rozwijać się Wielkopolska, a w szczególności subregion pilski przez najbliższą dekadę? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy konsultacji nad nową strategią rozwoju województwa wielkopolskiego 2030.  

Od początku prace nad dokumentem były na bieżąco konsultowane z mieszkańcami Wielkopolski. Bo województwo jest różne. Północ pod względem reszty regionu odstaje gospodarczo. Subregion pilski ma pole do działania w zakresie...

- Poszukiwania inwestorów, namawiania do samodzielnej formy gospodarowania mieszkańców to buduje tak naprawdę PKB, które tutaj nieco odstaje od pozostałych części regionu. Natomiast oczywiście ten region ma określone swoje walory, chociażby w postaci czystego powietrza, czy też krajobrazowych - mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.
 

I te walory, które mogą stanowić potencjał turystyczny regionu znalazły się w projekcie strategii.

- Czyste rzeki i czyste jeziora, grzybne lasy, wspaniałe krajobrazy. Jak tutaj przyjeżdżają ludzie spoza to mówią, że wy macie tu i górki i dołki, i krajobraz gdzieniegdzie prawie jak w górach. Przecież kilka kilometrów od naszej Piły mamy dwa rezerwaty przyrody - wylicza Jan Balcerzak, wiceprezes pilskiego PTTK.

Na tym swoją markę już próbują budować niektóre samorządy. Ale aby budować taką markę niezbędne są inwestycje.

- Rozwój w obszarze promocji aktywności, wykorzystanie potencjału środowiska przyrodniczego, budowę ścieżek rowerowych, alternatywnych tras, troska o środowisko, wykorzystanie marki miasta jaką budujemy „Złotów Wielkopolskim Zdrojem”, jakby te zagadnienia dzisiaj znajdują się w dokumencie strategicznym - cieszy się Adam Pulit, burmistrz Złotowa.

A to oznacza, że w kolejnej perspektywie unijnej te regiony będą mogły liczyć na to, że będą ogłaszane konkursy na dotacje unijne w tych dziedzinach.
Prace nad strategią uwidoczniły też nowe problemy jakie staną przed samorządami.- Trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, że żyjemy w czasie dynamicznych zmian takich, które pewnie 5-10 lat temu jeszcze niewiele osób brało pod uwagę jak: ochrona środowiska, kwestia braku wody, sposobu pozyskiwania energii elektrycznej, nowych źródeł - wymienia Piotr Głowski, prezydent Piły.
Kolejnym problemem, który się wyłania z analiz to starzejące się społeczeństwo. Nie dotyka on tylko Wielkopolski, ale i całej Europy. W związku z tym coraz więcej inwestycji poświęconych będzie na...

- Sprytny biznes, czyli inteligentne specjalizacje, czasami w ogóle przedsiębiorcy, którzy dostrzegają że mamy wokół siebie więcej osób starszych zastanawiają się jak to wykorzystać, bo żyjemy dłużej i żyjemy teraz zdrowiej, więc jesteśmy aktywni dłużej. To wszystko jest ze sobą powiązane - wyjaśnia dr hab. Wojciech Dziemianowicz, prof. Uniwersytetu Warszawskiego.

No a co z seniorami? Ich też nie będzie można pozostawić samych sobie, bo za kilkanaście lat 1/3 obywateli Unii Europejskiej będzie w wieku powyżej 60 roku życia. Nie inaczej będzie tu, na północy Wielkopolski.

- Ta opieka zdrowotna jest wykazywana w tym projekcie strategii jako ten element kulejący wręcz tutaj w północnej Wielkopolsce o wiele bardziej niż w całej Wielkopolsce. Stąd też mam nadzieję, że pójdą za tym odpowiednie środki, żeby tę sferę wspierać - ma nadzieję Krzysztof Jaworski, burmistrz Trzcianki.

Nazywaną już dziś „srebrną gospodarką”. Natomiast globalna gospodarka może się rozwijać tam, gdzie jest dobra komunikacja. W tym debetowanym dziś dokumencie swoje miejsce znalazło też pilskie lotnisko.

- Lotnisko jak każda inna gałąź transportu, również z transportem kolejowym, drogowym jest to koło zamachowe dla gospodarki. Już teraz w Pile mamy kilkunastu przedsiębiorców, którzy korzystają z tego lotniska i nie wyobrażają sobie prowadzenia biznesu w kilku miejscach w Europie bez tego właśnie lotniska - zapewnia Sławomir Palus, instruktor latania z Aeroklubu Ziemi Pilskiej.

Wszyscy też podkreślali znaczenie wzmocnienia innowacyjności oraz większy nacisk na współpracę nauki z biznesem. Kolejne konsultacje odbędą się w Koninie i w Poznaniu. Po nich nastąpi ostateczne przyjęcie dokumentu, który będzie wytyczać kierunki w codziennej pracy zarządu województwa. Czyli od strategii zależeć będzie tematyka ogłaszanych konkursów na dofinansowanie unijnych projektów.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group