Zabytkowy parowóz i żywa lekcja historii

03.10.2019   Autor: Artur Maras
264---209
Zabytkowy parowóz przed południem pojawił się na stacji Piła Główna. Ma on przypomnieć Wielkopolanom a w szczególności dzieciom biorącym udział w tej żywej lekcji historii o żołnierzach walczących w kampanii wrześniowej 1939 roku.

- Staramy się, żeby zrozumieli, że to co działo się równo 80 lat temu, bo dziś obchodzimy rocznicę kapitulacji garnizonu na Helu, czyli zakończenia w ogóle kampanii wrześniowej, żeby zrozumieli, że ten prawie miesiąc prowadzenia walk był czymś ważnym w historii Polski. Te trzydzieści parę dni stworzyło ten opór, który potem przez kolejne sześć lat wojny zaowocował właśnie Państwem Podziemnym, czy też żołnierzami podziemia, którzy cały czas próbowali walczyć z okupantem, czy to rosyjskim, czy to niemieckim. Zaowocowało też po wojnie tym oporem przeciwko władzy komunistycznej - tłumaczy Piotr Kotecki, animator „Koleje Wolności 1939-2019. Wielkopolanie w Kampanii Wrześniowej 1939 roku.
We wtorek pociąg retro wyjechał z parowozowni w Wolsztynie dojeżdżając do Poznania. W środę odwiedził m.in. Oborniki Wielkopolskie, Rogoźno, Chodzież i Piłę. Na poszczególnych stacjach osoby przebrane w mundury i historyczne stroje przybliżają uczestnikom tragiczne wydarzenia sprzed 80 lat.

Wydarzenie zorganizował samorząd Województwa Wielkopolskiego wraz z Kolejami Wielkopolskimi, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Zabytkowy parowóz będzie jeździł po wielkopolskich torach do 4 października.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group