Rząd stawia na budownictwo czynszowe

11.09.2019   Autor: Redakcja
1306---128
Państwo będzie wspierać budowę mieszkań na wynajem - zapowiedział Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju na panelu odbywającym się podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy - Nie możemy zostawić samym sobie osób, które nie kwalifikują się do skorzystania z budownictwa socjalnego, a jednocześnie nie stać ich na kupno mieszkania na wolnym rynku i sięgnięcie po kredyt – podkreślił.

 - Dla rządu budownictwo mieszkaniowe stało się priorytetem. Zaczęliśmy od zmian prawnych i bardzo silnie pobudziliśmy ten sektor. Jeszcze parę lat temu budowało się przeciętnie do 150 tysięcy mieszkań rocznie, natomiast w zeszłym roku było już 185 tysięcy, a w tym roku mamy szansę zbliżyć się do 200 tysięcy mieszkań rocznie - poinformował Jerzy Kwieciński. -Taki poziom inwestycji pozwoli nam na zapełnienie luki mieszkaniowej, która dzieli nas od średniej europejskiej.

Zdaniem ministra Kwiecińskiego równie ważne jest pobudzenie segmentu rynku związanego z budownictwem czynszowym, gdyż wynajmowanie bardzo stymuluje mobilność pracowników. Minister dodał, że w tej chwili potencjał realizacyjny rządowego programu wynosi blisko 120 tysięcy mieszkań.

- Z jednej strony zaspokoimy potrzebę społeczną, a z drugiej pobudzimy gospodarkę - powiedział szef resortu inwestycji.
Nad zwiększaniem liczby mieszkań na wynajem czuwa PFR Nieruchomości, który realizuje inwestycje w tej dziedzinie zarówno w większych, jak i mniejszych miejscowościach oraz w takich miastach jak Kraków, Poznań czy Wrocław.

Wiceprezes Zarządu PFR Nieruchomości Grzegorz Muszyński wyjaśnił, że przy naborze najemców dla spółki są istotne dwa kryteria.

- Ważne, by najemca nie był właścicielem jakiekolwiek mieszkania, gdyż kierujemy swoją ofertę do tych, którzy nie mają własnego lokum. Druga rzecz to posiadanie zdolności czynszowej, czyli lokator musi być w stanie zapłacić czynsz określony w umowie - wyjaśnił Muszyński. - Resztę pozostawiamy w rękach samorządów.

W jego opinii zarówno lokalizacja, jak i tempo budowy są w dużej mierze również zależne od organów samorządowych.

- PFR Nieruchomości buduje wszędzie. Tam, gdzie samorządy sobie tego życzą, rozpoczynamy inwestycje. Gdy samorządy się zastanawiają, inwestycje idą znacznie wolniej - poinformował.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group