Alkohol w ciąży niebezpieczny dla płodu

11.08.2019   Autor: Justyna Zamorska
Alkoholowy zespół płodowy, inaczej FAS jest najcięższą formą wad wrodzonych, wywołanych przez spożycie alkoholu podczas ciąży. Mimo dużego ryzyka, kobiety coraz częściej sięgają po kieliszek.

Przyszłe matki sięgające po kieliszek, często nie zdają sobie sprawy, że problem alkoholowego zespołu płodowego, nie dotyczy tylko kobiet uzależnionych od mocnych trunków. Niestety ciężarne, coraz częściej sięgają po alkohol - okazjonalnie. Jednak nie określono dawki alkoholu, która byłaby bezpieczna dla płodu.

- Każde spożywanie alkoholu w ciąży jest niebezpieczne. Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu, którą można spożyć. Nie ma ilości takich epizodów, poniżej której mielibyśmy gwarancję, że ten zespół nie powstanie. To nie dotyczy tylko i wyłącznie kobiet, które piją często, czy piją w dużych ilościach, to może być nawet okazjonalne, jednorazowe spożycie alkoholu i to już może spowodować powstanie zespołu FAS - mówi dr Tomasz Jakóbek, specjalista położnictwa i ginekologii.U dzieci z zespołem FAS, często występują charakterystyczne zmiany fizyczne, jak opadające powieki, słabo rozwinięta żuchwa, krótka szyja, do tego malutka głowa, niska waga urodzeniowa, czy opóźnienia rozwojowe. Spożyty alkohol, który uszkodził ośrodkowy układ nerwowy może spowodować także zmiany psychiczne takie jak na przykład: nadpobudliwość, agresję, problemy z koncentracją czy wyobraźnią.
 
- Jest to choroba nieuleczalna, czyli nie da się z tego całkowicie wyjść, nie da się całkowicie doprowadzić do takiego stanu dziecka, żeby rozwijało się prawidłowo. Chyba, że są to na tyle subtelne zmiany, ze rzeczywiście można to nadrobić i im wcześniej, tym lepiej. Także ta diagnoza dziecka jest na początku najważniejsza - przypomina psycholog Katarzyna Wierzbińska.  

Polskie prawo w ogóle  nie reguluje kwestii spożycia alkoholu przez ciężarne kobiety. Picie alkoholu przez ciężarne nie jest karalne. Do momentu, gdy kobieta nie urodzi, nie można pozbawić jej praw rodzicielskich.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group