Plaga pożarów w powiecie wałeckim. Pożar zboża również pod Ujściem

29.07.2019   Autor: Redakcja
---418
Prawdziwa plaga pożarów podczas żniw nawiedziła powiat wałecki. Paliło się między innymi w okolicach Drzonowa, Gostomii, Różewa i Dobina. Pożar zboża miał miejsce również w powiecie pilskim niedaleko Ujścia. 
 

25 lipca strażacy powiatu wałeckiego gasili dwa duże pożary płonącego zboża na pniu, balotów sprasowanej słomy oraz ścierniska. Zdarzenia powstały niemal w tym samym czasie. Pierwszy pożar powstał po godzinie 15:00 w miejscowości Drzonowo. Został on wykryty przez dyżurnych Zintegrowanego Stanowiska Alarmowo-Dyspozycyjnego Lasów Państwowych. W działaniach gaśniczych brało udział  15 zastępów straży pożarnej z obsadą 55 strażaków, 3 samoloty gaśnicze Dromader, które dokonały 8 zrzutów środka gaśniczego oraz rolnicy w ciągnikach z podpiętymi agregatami uprawowymi do mineralizacji gleby. W pożarze spłonęło 17 ha zboża oraz 28 ha ścierniska. Straty oszacowano na 60 tys. zł. Uratowano mienie o wartości ok. 200 tys zł., w tym pasiekę kilkunastu uli. Działania gaśnicze trwały ponad 3 godziny.

Drugi pożar powstał około godziny 16:00 w miejscowości Gostomia. W działaniach gaśniczych brało udział 17 zastępów straży pożarnej z obsadą 68 strażaków, 3 samoloty gaśnicze Dromader, które dokonały 4 zrzuty środka gaśniczego oraz rolnicy. W pożarze spłonęło 9 ha zboża, 10 ha ścierniska oraz baloty sprasowanej słomy. Straty oszacowano na 40 tys. zł. Uratowano mienie o wartości ok. 200 tys. zł.  Działania gaśnicze trwały ponad 5 godzin.

27 lipca paliło się w Różewie (gm. Wałcz). Na miejscu z ogniem walczyli strażacy z Wałcza, Piły, Szwecji, Golc i Dębołęki oraz stacjonujący na co dzień na lotnisku w Krępsku samolot dromader. Tego samego dnia wybuch pożar w Przybkowie (gm. Wałcz). Z kolei w weekend 4 zastępy straży pożarnej walczyły z pożarem w Dobinie (gm. Wałcz). Strażacy interweniowali również w Bronikowie (gm. Mirosławiec), gdzie spłonęła prasa na polu. 

26 lipca w piątek doszło również do pożaru zboża niedaleko Ujścia (powiat pilski). Z ogniem walczyły dwa zastępy straży pożarnej. 

opr. PSP Wałcz
fot. czytelniczka asta24 Karina Jaśkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group