Twórca Kryminalnej Piły z nagrodą marszałka

06.05.2019   Autor: Redakcja
---

Dziś zostaną rozdane doroczne nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz stypendia w dziedzinie kultury. Uroczystość odbędzie się o godz. 18.30 w Teatrze Nowym im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu na Scenie Nowej.

Nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury przyznawane są z myślą o twórcach i animatorach kultury, mających na gruncie swojej działalności osiągnięcia szczególne. Dotychczasowymi laureatami byli między innymi Krystyna Feldman, Krzysztof „Grabaż” Grabowski, czy Tomasz Budzyński.

W tym roku nagrodę otrzyma m.in. piosenkarka Hanna Banaszak i Leszek Koźmiński z Piły pomysłodawca festiwalu Kryminalna Piła.

Policjant i wykładowca kryminalistyki w Szkole Policji, biegły sądowy, twórca i współorganizator Festiwalu Kryminału: „Kryminalna Piła” – jedynego takiego na świecie, bo współtworzonego przez instytucję kulturalną i szkołę policyjną z Piły. Jest twórcą i jurorem jedynej w Polce nagrody literackiej dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej. Stworzył jeden z najbardziej opiniotwórczych portali recenzenckich „Kryminalna Piła – literackimi śladami”. Jest inicjatorem i promotorem umieszczania Piły i regionu wielkopolskiego na kartach powieści kryminalnych. Jest konsultantem merytorycznym najpopularniejszych polskich autorów powieści kryminalnych – między innymi K. Bondy, J. Jodełki, J. Opiat-Bojarskiej. Recenzuje powieści kryminalne, prowadzi spotkania literackie. Dzięki jego działalności i staraniom Piłę odwiedzają najpopularniejsi polscy i zagraniczni pisarze, reporterzy i dziennikarze, ludzie nauki i sztuki związani z tematyką kryminalną i około kryminalną. Koźmiński jest ponadto pomysłodawcą warsztatów dla pisarzy, scenarzystów i reżyserów pn. „Druga strona kryminalnej fikcji” – poświęconych technikom kryminalistycznym i sposobom wykorzystania wiedzy o nich w utworach literackich. Specjalną ofertę kieruje też do dzieci i młodzieży szkolnej, układając dla nich program kryminalnej gry miejskiej, organizując wykłady i warsztaty – czytamy w uzasadnieniu.

Z kolei stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego są formą pomocy materialnej, która przyznawana jest osobom, chcącym realizować przygotowane przez siebie zamierzenia kulturalne.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group