Chodzież od Nowa. Rusza rewitalizacja miasta

26.04.2019   Autor: AK
---

Chodzież od Nowa – pod tą nazwą kryje się unijny program rewitalizacji miasta. Chodzież właśnie otrzymała niemal 7 mln zł dotacji z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na przebudowę miasta.

Rozpoczął się program rewitalizacji miasta, a więc nie tylko przebudowy, czy remontów, ale przede wszystkim aktywizacji lokalnej społeczności. Utworzenia dla nich miejsc, w których czuliby się dobrze i rozwijali swoje pasje, jak czynią to panie z Koła Gospodyń Miejskich.

- Ładnie to nazywamy, że stworzyłyśmy przestrzeń dla kobiet, tutaj w Chodzieży, a tak naprawdę po prostu działamy spotykamy się, organizujemy sobie rożne spotkania, odwiedzają nas goście, rozwijamy się, rozmawiamy - opowiada Paulina Panek, szefowa Koła Gospodyń Miejskich w Chodzieży.

A ostatnio przeszły nawet kurs samoobrony. Z dotacji na rewitalizację skorzystają też starsi i niepełnosprawni. Po sąsiedzku powstanie miejsce w pełni przystosowane do ich potrzeb.

- To będzie się nazywało Klub Aktywnej Rehabilitacji, czyli oprócz tej naszej medycznej rehabilitacji będzie też część klubowa w której będziemy wspierali osoby starsze niepełnosprawne - zapewnia Honorata Pilarczyk, prezes Stowarzyszenia Bioderko.

W miniony wtorek marszałek Marek Woźniak podpisał umowę na przekazanie środków na te cele. Wartość wszystkich inwestycji pochłonie 8 mln zł.

- Tutaj w Chodzieży widać, że jest to głęboko przemyślany projekt obejmujący spory obszar. Mam nadzieję że wystarczy środków finansowych i rzeczywiście on zmieni klimat tych centralnych części miasta tak znacząco
- tłumaczy Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Zostanie przebudowana ulica Strzelecka. W jej otoczeniu powstanie Aleja Gwiazd Jazzu. Zrewitalizowany zostanie park przy Bibliotece Miejskiej wraz z przeniesieniem do niego zabytkowego lamusa tkackiego.

- Większość włodarzy traktuje rewitalizację jako sposób na remont. My w Chodzieży zupełnie inaczej do tego podchodzimy traktujemy to jako sposób na zmianę świadomości zachowań ludzkich, wzajemnych stosunków sąsiedzkich. Chodzi o to by zmienić poprzez zmiany strukturalne, architektoniczne, po prostu człowieka - zapewnia Jacek Gursz, burmistrz Chodzieży.

Także kwartał wewnątrz fyrtla Żeromskiego doczeka się gruntownej przebudowy układu komunikacyjnego, będzie też przebudowa pawilonu przy ul. Jagiellońskiej na Centrum Aktywnej Integracji i Rehabilitacji. Miejsce to już za dwa lata będzie służyć nie tylko do mieszkania ale też do przyjemnego spędzania czasu.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group