Ksiądz Domański z Orderem Orła Białego

11.03.2019   Autor: Jakub Sierakowski
---

100 Orderów Orła Białego na 100-lecie odzyskania niepodległości. W taki sposób prezydent Andrzej Duda chce uhonorować osoby najbardziej zasłużone dla walki o powrót Polski na mapę Europy. Wszystko wskazuje na to, że jedną z takich osób będzie ksiądz Bolesław Domański.

-Trudno jest nam wskazać inne nazwisko, które w historii państwa polskiego dokonało tylu konkretnych działań na rzecz obrony niepodległości. Ksiądz Domański to tworzone instytucje, organizacje, Związek Polaków w Niemczech. To wszystko to jest element naszej złotowskiej tożsamości i nie chcemy o tym zapomnieć - mówi Adam Pulit, burmistrz Złotowa

Ks. Bolesław Domański miał najwięcej zasług jako proboszcz parafii w Zakrzewie, którą objął w 1903 r. Mimo że był to silny ośrodek niemiecki, prowadził katechezę w języku polskim, a ponadto prowadził także m.in. lekcję z historii Polski. W 1918 roku rozpoczął działania mające przyłączenie złotowszczyzny do II RP, co jednak się nie udało. W 1933 r został wybrany prezesem Związku Polaków w Niemczech, a pięć lat później zorganizował I Kongres Związku w Berlinie – to właśnie tam przedstawił słynne „Pięć Prawd Polaków”. Zmarł rok później i został pochowany w Zakrzewie. W tej chwili trwa przygotowywanie wniosku o uhonorowanie księdza,który otrzyma do wojewoda wielkopolski. Władze miasta chcą także zebrać symboliczne 100 podpisów osób popierających pośmiertne wręczenie medalu Bolesławowi Domańskiemu.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group