Zielone światło do powstania parku krajobrazowego

20.02.2019   Autor: Jakub Sierakowski
---

Wracamy do tematu powstania parku krajobrazowego „Krajna”. Na terenie powiatu złotowskiego ma powstać obszar chroniący tamtejszą przyrodę. Obejmie obszar czterech gmin. Jak się okazuje, powstanie parku jest już niemal pewne.​

Z inicjatywą powstania parku wyszli ekolodzy ze Złotowa. Tamtejszy oddział Polskiego Klubu Ekologicznego przedstawił propozycję lokalnym politykom, którzy nie mówią temu pomysłowi „nie”.

- Jesteśmy na początku konsultacji z mieszkańcami, przedstawimy konkretną propozycję Radzie Gminy. Rozważymy wszystkie wady i zalety powstania takiego parku krajobrazowego. Nie ukrywam, że jest zielone światło, jesteśmy otwarci na rozmowy, negocjacji tak, żeby ten park krajobrazowy na terenie naszej gminy powstał - zapewnia Marek Buława, wójt Zakrzewa.

Oprócz gminy Zakrzewo, park obejmie także obszar gmin Lipka, Złotów oraz niewielką część gminy Łobżenica. Tereny bogate w różnorodne gatunki fauny i flory.

- Stwierdzono, że są siedliska szczególnie dla ptaków, na wodach dla ryb. Takim kultowym gatunkiem jest bielik, kania: ruda, czarna, bocian czarny, z owadów pachnica dębowa - wymienia Janusz Łakomiec, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

Podstawowy cel powstania parku to ochrona tych gatunków. Zalet ma być jednak więcej.

- Ochrona tych najcenniejszych miejsc, które w gminie Zakrzewo jeszcze są, będzie sprzyjać właśnie ochronie tych miejsc, ale także promocji naszej gminy. Tym bardziej, że gmina ma w swojej strategii zapisane, że jest gminą turystyczną - mówi Henryk Szopiński, radny Sejmiku Wojewódzkiego.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie powstanie park. Optymistyczne prognozy mówią o jesieni tego roku, tym bardziej, że zgodę wyraził zarząd województwa wielkopolskiego.

- Jeśli te rozmowy, które będą przeprowadzane przez nasze parki krajobrazowe, bardzo pozytywnie przejdą przez rady gmin, to będzie szybko. Dlatego przygotowaliśmy taki obszar, który będzie najbardziej do przyjęcia dla gmin
- zapewnia Jacek Bogusławski, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Według propozycji złotowskich ekologów, park miał mieć obszar ponad 30 tysięcy hektarów i obejmować całą gminę Zakrzewo oraz część województwa kujawsko-pomorskiego. Wiadomo jednak, że teren będzie ograniczony i skupi się na obszarze gmin wchodzących w skład powiatu złotowskiego.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group