Asta Video Fest

Zawodowcy. Tajemnice trudnych zawodów w TV Asta

10.09.2018   Autor: Redakcja
---

Nowa seria dokumentalna TV Asta. Marcin Maziarz zagląda za kulisy zawodów, bez których życie nas wszystkich szybko stałoby się koszmarem. To także zawody, w których pracownicy często spotykają się z brakiem szacunku, czasem nawet z agresją.

Co człowiek, który prawie całe zawodowe życie pracował w mediach i ich otoczeniu, wie o ciężkiej pracy? Kilka miesięcy przed czterdziestymi urodzinami Marcin Maziarz przyjął wyzwanie TV Asta i od początku sierpnia w towarzystwie kamer sprawdza jak faktycznie wygląda praca w „trudnych” zawodach.

- W trakcie pracy nad serią dotarło do mnie, że chyba mam do wypełnienia swego rodzaju misję - mówi autor programu. - Jest cała masa zawodów brudnych, trudnych, niewdzięcznych, wymagających wysiłku, z którego nie zdaje sobie sprawy ktoś, kto cały dzień siedzi za biurkiem. Zawodów co najmniej „tak sobie”, a czasem po prostu negatywnie postrzeganych w społeczeństwie. Takich do których część z nas odnosi się z wyższością, a zdarza się, że wręcz z pogardą. W końcu chyba każdy rodzic wyobraża sobie, że jego dziecko zostanie prawnikiem, lekarzem, względnie modelką. Tymczasem jest cała masa anonimowych ludzi, bez których nasze podwórka i ulice utonęłyby w śmieciach, bez których musielibyśmy wstać godzinę wcześniej, żeby dotrzeć do pracy i bez których nie byłoby ciepłego chleba z samego rana.

W każdym odcinku cyklu „Zawodowcy” zaglądamy za kulisy któregoś z trudnych zawodów. Również takich, które tylko z pozoru nie są szczególnie męczące ani nie wymagają szczególnych umiejętności. Marcin Maziarz nie tylko rozmawia z tytułowymi „Zawodowcami”, próbując wyciągnąć z nich zawodowe tajemnice, ale - tam gdzie to możliwe - spróbuje przepracować przynajmniej kilka godzin w zawodzie o którym opowiada.

- To cenne doświadczenie - mówi. - Kiedy tylko własnoręcznie dotkniesz tego, co do tej pory oglądałeś z zewnątrz i kiedy ludzie zaczynają opowiadać ci czasem bardzo osobiste historie związane z pracą, zupełnie zmienia się perspektywa.

W pierwszym odcinku „Zawodowców” opowiemy o kierowcach autobusów miejskich. Prześledzimy cały dzień ich pracy: od linii-widmo, której - choć kursuje codziennie - nie ma w żadnym rozkładzie jazdy, po to kiedy kierowcy muszą zapłacić za bilet (i kiedy nie muszą). Będą historie o tym, co kierowcy wiedzą o pasażerach, o pasażerach zapraszających kierowców na imieniny, o tym dlaczego nie warto stać na przystanku blisko krawężnika jeżeli masz więcej niż 190 cm wzrostu i o tym, na której linii kiedyś w autobusie latały butelki. Odcinek zrealizowaliśmy dzięki ogromnej pomocy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Pile.

Premiera w najbliższy wtorek o 20.30 w telewizji Asta. Po emisji premierowej odcinek będzie można obejrzeć na TV ASTA i na kanale Youtube TV Asta.

Marcin Maziarz
- autor serii „Zawodowcy” jest reporterem. Był korespondentem Radia Merkury, jest założycielem (choć już nie właścicielem) portalu Życie Piły. Wcześniej pracował w redakcji Gazety Poznańskiej i Tygodnika Pilskiego, a także przygotowywał audycje dla TV4 i Programu 3 Polskiego Radia.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group