Milion zł. na wsparcie starszych i niepełnosprawnych

31.07.2018   Autor: Artur Maras
---

Niemal milion złotych na wsparcie najbardziej niesamodzielnych i niepełnosprawnych osób zamieszkałych na terenie Piły oraz termomodernizacja przedszkola nr 3 to najważniejsze tematy minionej, nadzwyczajnej sesji Rady Miasta.

Projekt „AS - Aktywni i Samodzielni” ma być wsparciem dla ponad dwustu niepełnosprawnych i niesamodzielnych osób z Piły. Oprócz szkoleń projekt zakłada także specjalistyczne wsparcie psychologa i fizjoterapeuty w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej. Kilkadziesiąt najmniej samodzielnych mieszkańców miasta będzie mogło liczyć także na wsparcie asystenta osób niepełnosprawnych.

- Taki asystent będzie miał pięć osób pod swoją opieką. Będzie im towarzyszyć, pomoże zaprowadzić na imprezę, do lekarza, na spacer, załatwić sprawy urzędowe, pomoże w mieszkaniu. Nie będą to usługi opiekuńcze, tak jak my tradycyjnie znamy tylko przyjaciel, partner, pomocnik -wyjaśnia Wanda Kolińska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pile.

Projekt będzie realizowany przez trzy lata. Gmina na wsparcie niepełnosprawnych otrzymała z unijnej dotacji oraz budżetu państwa niemal milion złotych. Wkład własny miasta wyniósł niecałe 50 tys. zł.

Miejscy radni dokonali także zmian w budżecie. Pozwolą one na przeprowadzenie jeszcze w tym roku kilku inwestycji. I tak termomodernizacji doczeka się w końcu Przedszkole Publiczne nr 3 przy ul. Wincentego Pola. Przetarg ma zostać ogłoszony w sierpniu a po wyłonieniu wykonawcy, prace rozpoczęłyby się we wrześniu. Na ten cel radni zabezpieczyli 700 tys. zł.

- Możliwość taka pojawia się ze względu na ponadplanowe dochody, a także na oszczędności po przetargach m.in. w ramach środków z WRPO, czyli Jessica 2. Tam mamy oszczędności ponad 300 tys. zł. Chcielibyśmy skutecznie te pieniądze wykorzystać jeszcze w bieżącym roku ze względu na jednoroczny okres finansowania - zapewnia Ewelina Ślugajska, skarbnik Gminy Piła.

Zmieniona została także Wieloletnia Prognoza Finansowa. Wszystko przez dotację w kwocie ponad 650 tys. zł na projekt rozbudowy systemu szybkiego reagowania w stanach klęsk i katastrof na terenie Piły. Miasto wsparło także Akademię Młodych Odkrywców - projekt współfinansowany z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Pile. W jego ramach uczniowie szkół podstawowych zapraszani są na ciekawe wykłady i pokazy w laboratoriach na pilskiej PWSZ.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group