Partie szykują się do wyborów i... koalicji

10.10.2017   Autor: Michał Kępiński
---

Choć do wyborów samorządowych ponad rok to politycy wszystkich opcji już zwierają szyki. Liderzy ugrupowań zapowiadają wystawienie list i programu, który będzie alternatywą dla wyborców niezadowolonych z obecnej sytuacji na scenie politycznej.

Prawo i Sprawiedliwość przygotowuje się do próby zmiany ordynacji wyborczej. Mówi się między innymi o zniesieniu jednomandatowych okręgów wyborczych do rad gmin, czy ewentualnej likwidacji drugiej tury w wyborach samorządowych. Opozycja zwiera szyki i przygotowuje się do ciężkiej batalii.

– Naszym hasłem jest otwartość. Jesteśmy otwarci na wszystkich obywateli, wszystkich mieszkańców, którym bliska jest demokracja, praworządność, bliskie są idee samodzielnego samorządu i bliska jest współpraca - zapewnia Adam Szejnfeld, poseł do Parlamentu Europejskiego, Platforma Obywatelska.

Poseł Adam Szejnfeld zaprasza wszystkich do startowania w przyszłorocznych wyborach samorządowych z list Platformy Obywatelskiej. Ten apel nie przekonuje polityków Prawa i Sprawiedliwości, którzy mówią, że PO...

- Podbiera od lat radnych konkurentów. Tak było z radnymi wojewódzkimi SLD czy radnymi powiatu pilskiego z Porozumienia Samorządowego w poprzedniej kadencji. Nie sądzę zatem, aby po takich doświadczeniach lokalni liderzy Nowoczesnej, Razem czy SLD byli tak naiwni, żeby wchodzić w formalne porozumienia przedwyborcze - mówi Marcin Porzucek, poseł na Sejm RP, Prawo i Sprawiedliwość.

W przeciwieństwie do poprzednich wyborów samorządowych mocnych kandydatów do Rady Miasta w Pile chce wystawić Porozumienie Samorządowe. Nieoficjalnie mówi się, że kandydatem na prezydenta Piły będzie obecny starosta.

- Porozumienie Samorządowe będzie startować jako komitet Porozumienia Samorządowego. Oczywiście nie wykluczamy koalicji, szczególnie z ugrupowaniami, które dzisiaj są bardziej po lewej stronie naszej sceny politycznej. Natomiast na pewno znakiem rozpoznawczym będzie szyld porozumienia - dodaje Eligiusz Komarowski, prezes Stowarzyszenia Porozumienie Samorządowe.

Samorządy z Kukizem – pod takim hasłem do wyborów chce iść ruch Kukiz'15. Każdy może zostać radnym, wójtem, burmistrzem, czy prezydentem – mówili w czerwcu jego przedstawiciele.

– Wystartowaliśmy z innowacyjnym projektem i zapraszamy do tego projektu wszystkie osoby chętne dla których ważny jest samorząd, dla których ważne jest to co dzieje się lokalnie
- zaprasza Błażej Łukasz Parda, poseł na Sejm RP, Kukiz'15.

Co na to wszystko Polskie Stronnictwo Ludowe? Poseł do Parlamentu Europejskiego, Andrzej Grzyb przekonuje, że ludowcy do wyborów są przygotowani i chcą wystawić listy w większości powiatów, miast, czy gmin.

– Będziemy startować samodzielnie w wyborach samorządowych. Mamy w tej materii pewnego rodzaju doświadczenie i również pewne know how. Chcemy, żeby wybory odbywały się według stabilnych reguł, natomiast jeżeli nastąpią zmiany w ordynacji wyborcze, no to wtedy będziemy musieli się do tego dostosować - zapewnia Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego, prezes PSL województwa wielkopolskiego.

Nowoczesna mówi natomiast o koalicji. Jej przewodniczący Ryszard Petru twierdzi, że ewentualna zmiana ordynacji wyborczej wymusi bardzo silny sojusz. Padają nawet słowa – wszyscy oprócz komunistów, czyli bez Partii Razem. Sojusz Lewicy Demokratycznej natomiast chce wystawić swoje listy. Przygotowywany jest obecnie program wyborczy, która ma między innymi zawierać takie postulaty jak budowy żłobka, przedszkola czy finansowania zabiegów in vitro.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group